Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10335 miejsce

Paweł Habrat: Tenis to król gier mentalnych. Wywiad

Paweł Habrat najczęściej współpracuje z tenisistami. Na pewno wyjaśni dlaczego strona psychiczna jest tak ważna w tej dyscyplinie sportu. A czy odpowie na pytanie, co powinna zmienić Radwańska, aby wygrać z Azarenką? Przekonajcie się sami.

Paweł Habrat-psycholog sportowy / Fot. zdjecie dla prasyPaweł Habrat ukończył Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Ma na swoim koncie książkę "Uwierzyć w wygraną" o psychologii tenisa ziemnego. Jest praktykiem. Na zgrupowania jeździ ze swoją rakietą i jeśli ma tylko możliwość, sprawdza swoje umiejętności na korcie. Dzięki temu, jak sam mówi, doskonale rozumie z jakimi trudności zmagają się tenisiści. Paweł Habrat jest psychologiem sportowym i najczęściej współpracuje z tenisistami.
W rozmowie z wiadomościami 24.pl opowiada o pracy z zawodnikiem, wyjaśnia, dlaczego strona psychiczna jest tak ważna w tej dyscyplinie sportu. Czy odpowie na pytanie, co powinna zmienić Radwańska, aby wygrać z Azarenką? Przekonajcie się sami. Zapraszam do przeczytania wywiadu.

Greta Schonknecht: Dlaczego tenis ziemny?
Paweł Habrat: Ten sport mnie fascynuje. Praca z tenisistami to wyzwanie. Tenis często nazywany jest królem gier mentalnych i jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych pod względem przygotowania psychologicznego.

Z czego ta trudność wynika?
Z bardzo wielu powodów. Wynik spotkania zależy nie tylko od umiejętności zawodnika, ale również od umiejętności przeciwnika. Na korcie zawodnik jest sam, zatem samodzielnie podejmuje decyzje. Poza tym dyspozycja fizyczna i techniczna mogą być zablokowane przez emocje, takie jak strach lub złość, radość czy smutek. Trzeba także sobie uświadomić, że duże przerwy między punktami powodują, że jest sporo czasu na myślenie w trakcie meczu. Mogą pojawiać się specyficzne zjawiska tj. "hebel", strach przed wygraną, spekulacja wygranej na podstawie rankingu. Do momentu wygrania piłki meczowej, możliwe jest wyjście z każdej sytuacji. Reakcja na błąd może mieć wpływ nie tylko na nasze zachowanie, ale również na zachowanie przeciwnika.

Zacznijmy od emocji na korcie. Okazywać czy ukrywać?
Kontrola emocji z pewnością jest ważnym elementem przygotowania psychologicznego. Zdradzanie emocji często bywa sygnałem dla przeciwnika, który w prosty sposób to może to wykorzystać. Z tego punktu widzenia warto umieć kontrolować emocje. Z drugiej strony tłumienie emocji często zwiększa i kumuluje napięcie psychofizyczne.

Jak zatem kontrolować emocje, aby przeciwnik ich nie wykorzystał, a zarazem nie tłumić ich, żeby nie kumulować różnych napięć? Jest złoty środek?
Prace nad kontrolą emocji podejmuje się w obrębie myśli i naszego zachowania. To dwa elementy jakie możemy kontrolować. Emocje powiązane są z myślami, więc na ich zmianie powinniśmy się skupić. W sytuacji rywalizacji sportowej, nie ma za wiele czasu na myślenie, więc najczęstszym sposobem jest wypracowanie tak zwanego rutynowego sposobu działania w sytuacji trudnej. Jeśli jesteśmy na nią przygotowani wiemy jak działać, co chroni nas przed pojawieniem się emocji. To taki rodzaj procedury zachowywania się w określony sposób przed serwisem, po przegranym punkcie itp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.