Facebook Google+ Twitter

Paweł Kowal: Chcę zwalczyć niezdrowy układ, którym jest PO-PiS

- Dziś naprawdę funkcjonuje PO-PiS, te partie rządzą wspólnie, tylko się wymieniają miejscami - mówi w pierwszej części rozmowy z Przemysławem Maksymem szef PJN, europoseł Paweł Kowal.

 / Fot. Bartek Syta/PolskapressePrzemysław Maksym: Program kulinarny, który pan od niedawna prowadzi w ukraińskiej telewizji, wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Jest pan wyznawcą zasady „przez żołądek do serca, a od gotowania w Parlamencie Europejskim do serca wyborców”?
Paweł Kowal: Raczej przez żołądek do rozumu. Kuchnia czy jadalnia to miejsca, w których łatwiej załatwić różne sprawy. Kiedy ludzie dyskutują przy dobrym posiłku, wtedy są bardziej szczerzy, otwarci. Rzeczywiście, dzięki temu programowi wiele mediów zainteresowało się tym, co się dzieje na Ukrainie tuż przed wyborami parlamentarnymi.

A czy dzisiaj usiadłby pan do stołu z Jarosławem Kaczyńskim?
Oczywiście, nie widzę żadnego problemu. Z Jarosławem Kaczyńskim mógłbym najpierw coś w kuchni upichcić, a potem wspólnie zjeść (śmiech). Jest wiele problemów, o których mógłbym rozmawiać z liderem PiS.

Na przykład?
Choćby o propozycjach, które Kaczyński przedstawił w czasie ostatniego exposé. A dlaczego? Proszę zauważyć, że dziś ta partia mówi o problemach, na które my zwracaliśmy uwagę już rok temu. Dzisiaj te obietnice stają się elementem programu Prawa i Sprawiedliwości, z czego w sumie się cieszę, bo to istotne sprawy. Żałuję tylko, że gdy w czasie ostatniej kampanii parlamentarnej politycy PJN-u zachęcali do rozmowy o polityce rodzinnej czy zmianie systemu szkolnictwa, PiS wypuścił jakiś swój wewnętrzny instruktaż, który nakazywał naszą propozycję obśmiewać i szydzić z tych inicjatyw.

Czyli dziś może pan poczuć dumę, że PiS pośrednio, ale jednak przyznało panu rację.
Tutaj nawet nie chodzi o rację. W polityce ważniejsze jest, by działać dla dobra wspólnego. Choć PJN jest jeszcze małą partią, niemającą tak wielkich możliwości jak PiS, to przecież nie oznacza, że nie ma ona wpływu na rzeczywistość. Naszym sukcesem jest to, że wreszcie dostrzeżono, jak ważne są konkretne propozycje w ramach polityki rodzinnej, szczególnie uwzględnienie rozliczenia podatkowego całej rodziny. Wielu zarzuca nam, że działając tu, a nie gdzie indziej, nie możemy wiele zrobić. Pytam wtedy: czy Norman Davies, Adam Michnik, Czesław Bielecki, Roman Giertych muszą mieć w ogóle partię, żeby swoją działalnością i wystąpieniami znacznie wpływać na rzeczywistość? My także robimy, co możemy, bo wierzę, że jednak kiedyś dotrzemy do ludzi siłą argumentów.

Jest pan jednym z niewielu polityków, którzy cieszą się szacunkiem nawet wśród swoich przeciwników politycznych. Czy nie traci pan czasu i dużego kapitału zaufania, jakim obdarzyło pana tak wielu wyborców, angażując się w dość małą inicjatywę polityczną.
Ale ja nie walczę przeciw komuś, tylko w słusznej sprawie. Wiem, że kiedyś moje postulaty i diagnozy znajdą większe uznanie i pójdę o kilka kroków dalej. A jak nie, to inni zrealizują te postulaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

"Widze jednak sprzeczność w okresleniu Adama Hofmana "obiecującym politykiem" i z tym poglądem sie nie zgadzam".

Tu nie ma co się zgadzać,czy nie zgadzać.-Moim zdaniem,jest to opinia osła o koniu-mnie tylko śmieszy.
Partyjka Kowala,nie ma racji bytu,-jeśli nie zmieni ideologii.-Polacy w większości nauczyli się liczyć i to co obiecuje ten odprysk,uważają za populizm.Pan Kowal utrzyma się w polityce,jeżeli zrobi to,co jego cwańsza koleżanka,ale to jest tylko moje zdanie,nie wiem czy ktoś je podziela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wywiad z bardzo mądrym facetem.

Paweł Kowal to jeden z nielicznych naszych polityków, mających zadatki na męża stanu i objęcie wysokiego stanowiska w elicie rządzącej; człowiek dużej kultury osobistej o wyważonych poglądach politycznych. Wbrew temu, co już tu padło w dyskusji - jego czas nadejdzie.

Widze jednak sprzeczność w okresleniu Adama Hofmana "obiecującym politykiem" i z tym poglądem sie nie zgadzam.

"..gdy się znajduje w takiej sytuacji jak on..." - będzie mówił to, co go ustawia; Póki co, prezes usytuował Hofmana na wycieraczce razem ze swoim kotem.
Na czyjej wycieraczce , w razie odejścia w niebyt polityczny prezesa ustawi sie Hofman w pełnej gotowości do mówienia tego, co trzeba?
I kto zmusza Hofmana do pozostawiana "w takiej sytuacji"? Jeśli wiara w moc prezesa - to w żaden sposób nie można go zaliczyć do "obiecujących polityków". Co najwyżej do nieuleczalnych, nadgorliwych wazeliniarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
komentarz
  • komentarz
  • 22.09.2012 08:20

Uważam ,że jest powiązany temat w tym artykule .Moim zdaniem się uzupełnia .:"Polska Tuska i PO czy Polaków"

link

z tym ; "Paweł Kowal: Chcę zwalczyć niezdrowy układ, którym jest PO-PiS"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie są prawdziwe relacje między partiami najlepiej widać w trakcie głosowań nad podwyższeniem ilości pieniędzy otrzymywanych przez posłów. Zawsze jest komplet na sali i zawsze wszyscy są za.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 21.09.2012 21:05

Paweł Kowal to równy facet - ale przegrał swoją szansę,wychodząc z PiS. Dostał czarną robotę do wykonania przez pewne środowisko ,które nie przyniesie mu ani splendoru politycznego, ani osobistego. Wchodzi w robotę która mu tylko zaszkodzi!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
N.N.
  • N.N.
  • 21.09.2012 20:44

1. NIECH TWOIM ŻYCIOWYM MOTTEM BĘDZIE ZAZDROŚĆ BUDUJĄCA BĘDĄCA WARUNKIEM POZYTYWNEJ KONKURENCJI I REALIZACJI WŁASNYCH ASPIRACJI NA RZECZ TWOJĄ I OJCZYZNY TWOJEJ.
2. UŚWIADOM SOBIE, ŻE NAJWAŻNIEJSZĄ FORMĄ AKTYWNOŚCI ŻYCIOWEJ CZŁOWIEKA JEST PRACA, ZA KTÓRĄ MUSI BYĆ GODNA PŁACA NA ZABEZPIECZENIE GODNEGO ŻYCIA I ZDROWIA TWOJEGO I TWOJEJ RODZINY, ZAPLANOWANEJ LUB KTÓRĄ WSPÓŁTWORZYSZ.
3. UŚWIADOM SOBIE, ŻE POSIADANIE DZIECI I WYCHWYWANIE ICH NA DOBRYCH LUDZI NIE STANOWI WARUNKU WYSTARCZAJĄCEGO NA DYSPONOWANIE PRZEZ NIE prawymi sumieniami.
4. UŚWIADOM SOBIE, ŻE prawe sumienie JEST WARUNKIEM NACZELNYM NA SZACUNEK ZA SZACUNEK.
5. NIE POZWALAJ NA CZYNIENIE KRZYWDY TOBIE LUB INNEMU STWORZENIU BOŻEMU.
6. NIE POŚWIĘCAJ SIĘ BEZ SENSU.
7. SZANUJ SWOICH PRZODKÓW I INNE NARODOWOŚCI.
8. PIELĘGNUJ NARODOWE TRADYCJE KULTURY I JĘZYKA.
9. PILNUJ MAJĄTKU NARODOWEGO I RODZIMEJ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ.
10. NIE BLOKUJ WNIOSKÓW TWÓRCZYCH.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za komentarze! Paweł Kowal to bardzo ciekawy rozmówca, przedstawia całkiem inny, świeższy od polityków PiS-u i PO punkt widzenia na rzeczywistość. A tymczasem, już jutro, druga część wywiadu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
N.N.
  • N.N.
  • 21.09.2012 19:39

@Pawełku. Nie kłam, że Ci zależy na dobru mojej Ojczyzny. Definicja (jednoznaczne określenie), to zwięzłe wyłuszczenie ' treści pojęcia lub treści nazwy lub treści symbolu' (definiendum) - czyli ścisłe objaśnienie znaczenia wyrazu poprzez ustalenie zawartosći takich treści tego wyrazu za pomocą precyzyjnie dobranych znanych 'pojęć pierwotnych i pojęć określonych poprzednio
w systematycznym wykładzie danej teorii' (definiens-człon definiujący), aby znaczenie definiendum
(członu zdefiniowanego) było jednoznaczne.
W definicji -"kolokacja: związek wyrazów, którego znaczenie wynika ze znaczenia jego składników." [1]
[1] http://pl.wiktionary.../wiki/kolokacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry wywiad i potrzebny.

Prawda jest taka, że np. w polityce wschodniej mały PJN robi więcej niż rząd i wszystkie inne partie do kupy. Ale to nie jest tak medialne jak walka PO-PiS, którą media mogą pokazywać cały dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad na poziomie.
Paweł Kowal-"uniwersalny żołnież",ale jego rola wkrótce się skończy jak kończy się film-THE END.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.