Facebook Google+ Twitter

Paweł Zalewski o obecności Eriki Steinbach we władzach Muzeum Wypędzonych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-16 09:53

Poseł Paweł Zalewski uważa, że obecność Eriki Steinbach we władzach Muzeum Wypędzonych będzie problemem w stosunkach polsko-niemieckich. Poseł wyraził nadzieję, że podczas dzisiejszej wizyty Władysława Bartoszewskiego w Berlinie, uda się przekonać Angelę Merkel do uwzględnienia polskich argumentów w tej sprawie.

Tygodnik "Der Spiegel" napisał w najnowszym wydaniu, że prezydium Związku Wypędzonych potwierdziło, iż jedną z osób reprezentujących go we władzach fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" ma być szefowa Związku Erika Steinbach. Udziału Steinbach w pracach fundacji, która ma zarządzać placówką poświęconą powojennym wysiedleniom Niemców, ostro sprzeciwia się strona polska.

Poseł Zalewski tłumaczy, że Angela Merkel ma do wyboru poparcie w jesiennych wyborach ze strony środowiska reprezentowanego przez Steinbach lub dobre stosunki z Polską. Polityk ma nadzieję, że podczas wizyty Władysława Bartoszewskiego w Berlinie, polska strona przypomni o tej alternatywie.

Paweł Zalewski jest przekonany, że nawet jeśli misja Władysława Bartoszewskiego nie powiedzie się, relacje polsko-niemieckie nie ulegną pogorszeniu tak bardzo jak piszą niektórzy komentatorzy. Chociaż obecność Steinbach we władzach muzeum z pewnością wpłynie na stosunki między obydwoma państwami. Paweł Zalewski przypomniał, że Polska ma bardzo dobre stosunki z Niemcami na wszystkich szczeblach kontaktów - od lokalnych społeczności po stosunki między rządami. Dlatego ewentualne nominowanie Steinbach do rady muzeum należy oceniać w odpowiednich proporcjach.

Dziś z wizytą do Berlina udaje się pełnomocnik premiera ds. stosunków międzynarodowych Władysław Bartoszewski. Przed przyjazdem do Berlina minister Bartoszewski powiedział, że ewentualna nominacja dla Steinbach byłaby "grubą polityczną nieprzyzwoitością". O ewentualnej obecności Steinbach we władzach muzeum będzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel i szefem dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.