Facebook Google+ Twitter

Pawlak: Będziemy dyskutować o emeryturach pomostowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-14 08:20

Minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że dziś strona rządowa będzie dyskutować na prezydium Komisji Trójstronnej o rozwiązaniach w sprawie emerytur pomostowych.

Związkowcy z "Sierpnia '80" od 3 dni zajmują biuro poselskie premiera, protestując między innymi przeciwko rządowym rozwiązaniom w sprawie emerytur pomostowych i służby zdrowia.

Zdaniem wicepremiera największe związki zawodowe chcą pokazać, że w dyskusji o świadczeniach emerytalnych mają istotną przewagę nad mniejszymi organizacjami. Gość Sygnałów Dnia podkreślił, że należy szukać konkretnych rozwiązań, jak miało to miejsce w przypadku środowisk nauczycielskich. Prezes PSL wyjaśnił, że prócz emerytur pomostowych zaproponowano Kartę Nauczyciela i okres przejściowy w przechodzeniu na emeryturę.

Wicepremier zaznaczył, że zmiana zasad w przyznawaniu świadczeń emerytalnych jest konieczna. Dodał, że minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wraz z zespołem do spraw ubezpieczeń społecznych jako pierwsza ekipa od dziesięciu lat poważnie zajęła się tą kwestią. Zdaniem szefa PSL związki zawodowe i pracodawcy zgadzali się, że przyznawanie wcześniejszych emerytur powinno być oparte na kryterium medycznym. Tymczasem organizacje związkowe zamiast merytorycznej dyskusji wolały zrobić zamieszanie.

Sejm uchwalił ustawę ograniczającą liczbę grup zawodowych, uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Do emerytur pomostowych uprawnionych byłoby około 250 tysięcy osób, a więc cztery razy mniej niż do tej pory. Ustawa odbiera uprawnienia do wcześniejszych emerytur między innymi pracownikom kolei i nauczycielom. Pomostówki miałyby otrzymać osoby, które - według ekspertów medycznych - pracują w wyjątkowo ciężkich warunkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.