Facebook Google+ Twitter

Pawlak dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-28 12:51

Wicepremier Waldemar Pawlak zarzucił zachodnim bankom wykorzystywanie polskich przedsiębiorstw. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung" zasugerował też możliwość wprowadzenia w Polsce premii za złomowanie samochodów.

Pawlak powiedział, że wielu polskich eksporterów przeżywa obecnie trudności w związku z zakupem od zachodnich banków tzw. opcji walutowych. „Tu chodzi o wyzysk, podstęp i o to, że nie zostały zachowane zapisy odpowiedniej dyrektywy europejskiej" - powiedział wicepremier. Jak dodał, europejska wytyczna zakłada konieczność polecenia klientowi najlepszych instrumentów finansowych.

Tymczasem na skutek zakupu opcji walutowych od międzynarodowych banków inwestycyjnych, niektóre polskie przedsiębiorstwa znalazły się w stanie upadłości. Na podstawie tych kontraktów, które miały chronić je przed ryzykiem kursowym, polskie spółki muszą przekazywać większość lub całość swoich zysków za granicę. Pawlak powiedział, że obowiązkiem polityki jest znalezienie rozwiązania, które uwzględni interesy zarówno banków, jak i polskich firm.

Wicepremier stwierdził również, że w Polsce prowadzone są rozmowy na temat wprowadzenia premii ekologicznej za złomowanie samochodów na wzór niemiecki. Nie podał szczegółów tych planów, zaznaczył jednak, że ministrstwo gospodarki chce je zrealizować „względnie szybko". Kto w Niemczech odda na złom co najmniej dziewięcioletnie auto, otrzymuje od państwa 2500 euro na zakup nowego samochodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.