Facebook Google+ Twitter

Pawlak komentuje wystąpienie Sikorskiego. Platforma niezadowolona

Wicepremier Waldemar Pawlak, zaprezentował własną receptę na uzdrowienie strefy euro. Według niego, możliwy jest powrót do walut narodowych, przy czym euro miałoby pozostać walutą rozliczeniową na wzór dawnego ECU, który funkcjonował przed wprowadzeniem wspólnej waluty europejskiej.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaWaldemar Pawlak oznajmił te propozycje 4 grudnia, w wywiadzie udzielonym portalowi onet.pl. Według wicepremiera, z powodzeniem można zastąpić euro walutami narodowymi. Euro miałoby pozostać walutą rozliczeniową dla banków i biznesu, którego kurs opierałby się na koszyku walut europejskich. Miałoby to zapewnić większą elastyczność reagowania na ewentualne ataki spekulantów walutowych i zapewnić suwerenność krajom Unii.

Przewodniczący klubu PSL, Jan Bury uważa, że recepta na kryzys przedstawiona przez Radosława Sikorskiego, a która ma na celu centralizację "eurolandu" jest fałszywa. Bury zwraca też uwagę, że ECU funkcjonowało z powodzeniem w rozliczeniach między państwami UE, jeszcze przed wprowadzeniem wspólnej waluty w latach 1979-1998. Dodaje też, iż problem kryzysu tkwi gdzie indziej, ponieważ były mechanizmy zabezpieczające przed przekraczaniem deficytu budżetowego, ale nie były one respektowane. Wystarczy wprowadzić je w życie, zamiast dążyć do pozbawienia autonomii władz narodowych.

Platforma Obywatelska, chociaż oficjalnie nie wypowiedziała się o propozycji Pawlaka, w kuluarach wyraża zaskoczenie, nazywając ten pomysł nawet absurdem. Politycy PO przywołują tu opinie ekspertów, którzy twierdzą, że rozpad strefy euro spowoduje gospodarczą katastrofę. Wyrażają też opinię, że koalicyjny wicepremier od spraw gospodarczych, powinien powstrzymać się od takich inicjatyw. Jan Bury z PSL odparowuje, że Radosław Sikorski swojego wystąpienia w Berlinie, również z nikim nie konsultował.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

derka
  • derka
  • 27.12.2011 09:09

Niedługo platforma będzie zwalczała sojusznuka tak jak opozycję. Tusk i Sikorski to ludzie apodyktyczni, nie znoszący sprzeciwu i krytyki działań rządowych. Polityka Sikorskiego potwierdza, że Polska gotawa paść na kolana nie tylko Rosji, Niemcom ale również unii .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po ostatnim spotkaniu szefów państw Francji i Niemiec, obawiam się, że Pawlak ma rację. Wygląda na to, że PO chce nas tanio sprzedać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xawery.romer
  • xawery.romer
  • 05.12.2011 22:12

Ustawka Sikorskiego, przestawka Pawlaka czyli wart pac pałaca, a pałac paca. Oto cała Polska mała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.