Facebook Google+ Twitter

Pawlak o polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie energetyki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-24 18:29

Wicepremier Waldemar Pawlak przebywa z jednodniową wizytą w Niemczech. W Berlinie spotkał się z niemieckim ministrem gospodarki Karlem-Theodorem zu Guttenbergiem, a w graniczącym z Polską regionie Brandenburgii zwiedził kilka zakładów energetycznych.

Pawlak powiedział, że Polska jest gotowa współpracować z Niemcami przy wdrażaniu projektów czystych technologii węglowych. Wicepremier odwiedził między innymi elektrownię węglową Schwarze Pumpe - pierwszą na świecie z systemem wychwytującym i magazynującym dwutlenek węgla CCS.

Dzięki tej technologii CO2 nie jest emitowane do atmosfery, a skraplane i przewożone do wyczerpanego złoża gazu ziemnego 300 metrów pod ziemią. O instalację CCS zabiega elektrownia w Bełchatowie.

Waldemar Pawlak starał się też rozwiać niemieckie wątpliwości wobec polskich planów budowy elektrowni jądrowej w Gryfinie pod niemiecką granicą. „To perspektywa roku 2020, najpierw musimy stworzyć prawo atomowe" - mówił wicepremier. Zaniepokojenie polską inicjatywą wyraził premier Brandenburgii Matthias Platzeck, który razem z Pawlakiem uczestniczył w polsko-brandenburskich warsztatach energetycznych w Cottbus.

Wcześniej w Berlinie wicepremier spotkał się z z niemieckim ministrem gospodarki Karlem-Theodorem zu Guttenbergiem. Obaj politycy opowiedzieli się za zacieśnieniem polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie energetyki i rozszerzeniem jej o inne kraje Europy Środkowowschodniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.