Facebook Google+ Twitter

Pawlak: Rozmowy premierów Polski i Rosji ws. gazu będą kluczowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-27 08:59

W sprawie nowego kontraktu na gaz z Rosji kluczowe będą rozmowy premierów Polski i Rosji w Gdańsku - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Donald Tusk i Władimir Putin spotkają się 1 września na Westerplatte podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Pawlak powiedział, że międzyrządowe negocjacje w sprawie nowego kontraktu na gaz z Rosji utknęły w miejscu ze względu na szczegóły. Jak dodał, jeżeli będzie silna wolna polityczna z dwóch stron, drobiazgi nie powinny przeszkodzić w zawarciu nowego porozumienia.

Pawlak powiedział także, że należy wykorzystać wizytę Władimira Putina do poruszenia kwestii budowy drugiej nitki Gazociągu Jamał. To, zdaniem Pawlaka, byłoby korzystniejsze dla Polski niż budowa Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku.

Wicepremier poinformował również, że rząd planuje, by od nowego roku klienci korzystający z pomocy społecznej otrzymywali gaz tańszy nawet o jedną trzecią.

Konieczność podpisania nowego kontraktu z Gazpromem wynika z przerwania realizacji dostaw przez rosyjsko-ukraińskie konsorcjum RosUkrEnergo. Spółka ta dostarczała do Polski ponad 2 miliardy metrów sześciennych rocznie. W wyniku styczniowej wojny gazowej rosyjsko-ukraińskiej, RosUkrEnergo została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem.

W czerwcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Gazpromem krótkoterminową umowę na dostawy dodatkowego miliarda metrów sześciennych błękitnego paliwa. To jednak nie rozwiązało sprawy długoterminowych dostaw po 2010 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.