Facebook Google+ Twitter

Październik '56 w Elblągu. Jak dziennikarze manipulowali faktami

Manipulowanie faktami dziennikarze PRL-u opanowali do perfekcji. Wiece tysięcy ludzi przeciw komunistycznym porządkom w październiku 1956 roku przedstawiali, jako manifestacje poparcia władzy. Wyciągnijmy z tego wnioski dziś.

 / Fot. domena publicznaPrzeglądając stare gazety z października 1956 roku zauważyłam, jak dziennikarze i redaktorzy kombinują, by władza była zadowolona no i jakiś ochłap otrzymali czytelnicy. Szefowie gazet nie mogli elbląskiego wiecu 40 tys. ludzi w prawie 70 tys. mieście nie zauważyć lub poświęcić mu mało miejsca. W elbląskim "Głosie Wybrzeża" z 25 października 1956 roku przeznaczali na to całą stronę. Ręce same składają się do oklasków. Jednak, gdy przyjrzymy się dokładnie jaka jest treść artykułów, ręce opadają.

Szybko do starych porządków


Jak wiadomo, nie tylko specjalistom od mediów, w gazecie najważniejszy jest tytuł i pierwsze zdania tekstu. Wie o tym dobrze J.K., aktywista ZMP, dziennikarz relacjonujący 40-tysięczne zgromadzenie w Elblągu. Najważniejsze tytuły ze strony: „Olbrzymi wiec w Elblągu”, „Rezolucja pracowników bezpieczeństwa i MO w Elblągu” oraz „Rezolucja Społeczeństwa Elbląga ...” Początek głównego tekstu mówi o poparciu uczestników dla nowej władzy.

A teraz fakty. Dla ludzi na wiecu najważniejsze były postulaty dotyczącego rozliczenia winnych zbrodni czasów stalinowskich. W Elblągu chodziło, m.in. o ukaranie za bezprawne aresztowania i torturowania około 150 osób oraz prześladowania ich rodzin w tzw. sprawie elbląskiej. Władza nie chciała rozliczyć winnych, ale powrócić jak najszybciej do starych porządków, no może nieco zmienionych w duchu nowej epoki.

Stalinowiec i kacap


Teraz zajrzyjmy do samych tekstów. Najpierw ten główny „Olbrzymi wiec w Elblągu”. Poświęcony głównie odczytaniu listu Władysława Gomułki do mieszkańców Wybrzeża i poparciu dla nowej władzy. Krytyki jest niewiele, a jeśli już to lokalnych działaczy i przyziemnych problemów. Czyli nudy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetny materiał, jakich chciałoby się więcej na Wiadomościach. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.