Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12876 miejsce

Październik miesiącem walki z rakiem

Na całym świecie październik uznawany jest za miesiąc walki z rakiem piersi. W Polsce to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. W ciągu roku odnotowuje się prawie 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań. 13 Polek dziennie przegrywa walkę z tym nowotworem.

Lęk przed badaniem

Podobne plakaty spotkać można w przychodniach w całej Polsce. / Fot. Katarzyna FijałkowskaWiele kobiet przyznaje, że nie bada się się ze strachu - boją się wykrycia nowotworu. Życie w nieświadomości wydaje się im łatwiejsze. Taką postawę można jednak przypłacić życiem. Wczesne wykrycie nowotworu daje praktycznie całkowitą szansę wyleczenia. Rak piersi charakteryzuje się długą fazą przedkliniczną, oznacza to, że potrafi rozwijać się przez wiele lat, nie wykazując żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Zarówno samobadanie (Poradnik- jak badać piersi ; Film instruktażowy) jak i USG oraz mammografia powinny zostać wpisane do grafiku obowiązkowych badań każdej kobiety. Jak się okazuje zaledwie 20 % chorych kobiet zgłasza się na leczenie wtedy, kiedy istnieje jeszcze szansa na wygranie z nowotworem.

Pośród czynników zwiększonego ryzyka znajdują się wiek, płeć, rak piersi występujący wcześniej w rodzinie, długoletnie przyjmowanie środków hormonalnych, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, urodzenie pierwszego dziecka po 30 roku życia (lub bezdzietność) czy późna menopauza ( po 55 roku życia). Nie oznacza to jednak, że brak przynależności do którejś z tych grup wyklucza możliwość zachorowania. Na raka piersi chorują nawet dwudziestolatki. Nie omija on również mężczyzn, rocznie wykrywa się około 100 takich przypadków.

Kobiety do 35 roku życia powinny wykonywać badanie ultrasonograficzne (USG) przynajmniej co dwa lata. Na badania mammograficzne powinny zgłaszać się kobiety powyżej 35 roku życia. Warto również raz w miesiącu wykonać badanie samodzielnie, w warunkach domowych. Wiele przypadków zostaje wykrytych właśnie w ten sposób, czasem zupełnie przypadkowo przez samą kobietę lub jej partnera. W przypadku wykrycia zmiany nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.10.2009 13:45

Ważne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.