Facebook Google+ Twitter

Październik pod znakiem grunge'u

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-25 14:39

Na scenie warszawskiego klubu Proxima, 16 października wystąpi legendarna formacja grunge'owa z USA - Mudhoney. Została założona w Seattle w 1988 roku. Do dziś uważana jest za prekursora nurtu muzycznego zwanego grunge.

Mudhoney / Fot. Agencja Go AheadGrupa narodziła się w spokojnym mieście Seattle, pod koniec lat osiemdziesiątych. W tamtym okresie, istniało tam tylko kilka klubów muzycznych. Ze względu na odległość miasta od innych większych aglomeracji, zespoły z innych części Stanów bardzo rzadko przyjeżdżały, aby dawać tu koncerty. Seattle było muzycznie odcięte od reszty świata. Chcąc zrobić karierę i podpisać kontrakt z wytwórnią płytową, kapele wyjeżdżały na przykład do Los Angeles. W takich okolicznościach, mieszkańcy Seattle zaczęli zakładać zespoły, tworzyć oraz grać, wyłącznie dla przyjemności, w lokalnych klubach.

Następstwem tych wydarzeń było zjawisko, a zarazem styl w muzyce, nazwany grunge. Nikt nie wie skąd się wzięła ta nazwa, tym bardziej, że kompletnie nic nie znaczy i nijak odnosi się do muzyki. Brzmieniowo jest agresywny, brudny, ciężki, dynamiczny, energiczny, hałaśliwy, ostry, psychodeliczny - po części przypominał punk rocka i wczesny metal. Najważniejszy w nim był przekaz, głównie w tekstach muzycy wyrażali ból, gniew, cierpienie, pogardę do siebie i reszty świata. Grunge kompletnie odróżniał się od popularnej sceny muzycznej na świecie w tamtym okresie - był pełen buntu, zespoły były prawdziwe, wyraziste, dzięki temu, że grały tylko dla siebie i publiczności.

Każdy zespół miał możliwość nagrania płyty w małych, niezależnych wytwórniach dla własnej satysfakcji, nie dla pieniędzy. Wszystko się zaczynało kończyć w momencie, gdy świat usłyszał o scenie muzycznej w Seattle. Krwiożercza machina show-biznesu wkraczając do miasteczka, uśmiercała powoli cały, muzyczny azyl. Czerpano pieniądze, nie widząc umiaru z wszystkiego z czego tylko było można - zespołów, stylu ubierania się, wymyślano sloty reklamowe z terminologią grunge'u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.