Facebook Google+ Twitter

PE debatuje o małżeństwach międzynarodowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-20 21:14

W Parlamencie Europejskim trwa debata nad projektem uporządkowania prawa dotyczącego udzielania rozwodów małżeństwom „międzynarodowym". Kwestie prawne, gdy rozwodzą się pary z różnych krajów, są skomplikowane i stwarzają często kłopoty nie do pokonania.

Co roku w Unii Europejskiej rozpada się około 70 tysięcy międzynarodowych małżeństw. Autorka raportu niemiecka socjalistka Evelyn Gebhard dała hipotetyczny przykład. Łotewskie małżeństwo mieszkające w Belgii znalazłoby się przed belgijskim sądem, nawet gdyby wystąpiło o rozwód na Łotwie. Unia Europejska nie posiada kompetencji w takich kwestiach jak rozwody. Brakuje też ogólnoeuropejskich przepisów.

Komisja Europejska wystąpiła z propozycją harmonizacji zasad stosowanych w sytuacji konfliktu między systemami prawnymi różnych krajów. Posłowie wyrażali konieczność poprawy dostępu do sądów a także stworzenia możliwości wyboru między dwoma systemami sądowniczymi i prawnymi w krajach małżonków.

Proponują również wprowadzenie przepisów chroniących małżonków przed sytuacją, w której jeden z partnerów lepiej znających prawo w swoim kraju będzie próbowało uzyskać korzyści dzięki szybkiemu przeprowadzeniu sprawy rozwodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.