Facebook Google+ Twitter

PE krytykuje Rosję za kontakty z gruzińskimi buntownikami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 20:36

Rosja została skrytykowana w Parlamencie Europejskim za wzmacnianie kontaktów ze zbuntowanymi republikami na terenie Gruzji i zwiększanie obecności wojskowej w Abchazji i Osetii Południowej. Podczas debaty zorganizowanej w trybie pilnym deputowani poparli integralność terytorialną Gruzji, wezwali też Moskwę i Tbilisi do dialogu.

Europosłowie mówili o niepokojących działaniach Rosji, które zaogniają sytuację w regionie i apelowali o wysłanie unijnej misji rozjemczej.

Jacek Saryusz-Wolski wezwał Komisję Europejską i Unijną Radę o większe zaangażowanie i pomoc w rozwiązanie kryzysu. „Ten konflikt daje możliwość Unii Europejskiej do działania, by była nie tylko donatorem, ale także graczem" - dodał deputowany.

Zdaniem europosła Konrada Szymańskiego stawką jest wiarygodność Unii Europejskiej i pokój w regionie. - Jeśli nie zdołamy zatrzymać Rosji w działaniach zmierzających do rozbioru jednego z kluczowych partnerów na Kaukazie, nikt nie będzie się z nami liczył w przyszłości. A Rosja swoją neoimperialną polityką może popchnąć cały region na krawędź wojny - mówił polski europoseł.

W związku z napiętą sytuacją w Gruzji, Parlament Europejski przygotowuje rezolucję, która będzie przyjęta na czerwcowej sesji plenarnej.

B.Pomecka/jędras

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Rosja KE Gruzja PE


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.