Facebook Google+ Twitter

PE: Media publiczne powinny być finansowane z budżetów państw

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-25 22:09

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, w której wezwało państwa członkowskie do zapewnienia finansowania nadawców publicznych mediów.

Obowiązkiem rządów - jak podkreślono - jest pomoc nadawcom publicznym i zagwarantowanie ich niezależności od wpływów politycznych i ekonomicznych.

Zdaniem Zgromadzenia Parlamentarnego, pomoc publicznym nadawcom obecnie jest szczególnie ważna, ponieważ szybki rozwój technologii umożliwił powstanie licznych bezpłatnych prywatnych serwisów informacyjnych. Niezależne publiczne radio i telewizja, które kierować się powinny bezstronnością i prezentować społeczeństwu różne polityczne opinie, jest - zdaniem posłów - fundamentalnym elementem demokratycznego państwa.

Rezolucja podkreśla, że finansowanie mediów może pochodzić z różnych źródeł, ale do obowiązku rządów należy zapewnienie nadawcom odpowiednich i pewnych środków na wypełnianie publicznej misji. Zdaniem Zgromadzenia, publiczni nadawcy nie powinni konkurować z prywatnymi stacjami radiowymi i telewizjami, co w konsekwencji prowadzić może do zakłócenia równowagi komercyjnego rynku.

Rezolucja apeluje do europejskich parlamentów, by zagwarantowały, że publiczni nadawcy posiadać będą jasno określoną misję programową i otrzymają długoterminowe gwarancje jej finansowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.