Facebook Google+ Twitter

PE: Niepełnosprawni będą podróżować wygodniej

Po przepisach kolejowych i lotniczych, przyszła pora na transport morski. O debacie parlamentarzystów i jej wynikach - w krótkim materiale.

Jedna z debat Parlamentu Europejskiego poświęcona była prawom pasażerów podróżujących drogą lądową i morską. Podczas dyskusji nad rozporządzeniem padały argumenty o konieczności ujednolicenia przepisów dotyczących różnych środków transportu. "Po przepisach lotniczych i kolejowych przyszła pora na transport morski i autokarowy" - mówili podczas 1-2 minutowych wystąpień europosłowie.

Europosłowie zwrócili też uwagę, na fakt, iż niepełnosprawność nie może być powodem, dla którego odmawia się podróży. W sytuacjach, kiedy transport jest niemożliwy, należy zaproponować inne wyjście, z zachowaniem szacunku dla osoby niepełnoprawnej.

Dzięki rozporządzeniu przyjętemu we wtorek przez Parlament Europejski od 2012 roku osoby podróżujące drogą wodną zyskają więcej praw. Dotyczy to zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy obejmują rekompensaty za opóźnienia rejsu lub odwołania podróży w wysokości 25 proc. wartości biletu. Znacznie zwiększy się zakres praw niepełnosprawnych pasażerów, którym przysługiwać będzie nieodpłatna, obowiązkowa pomoc.

Rozporządzenie dotyczące transportu wodnego gwarantuje pasażerom więcej praw niż odpowiednie regulacje unijne dotyczące linii lotniczych. W tym ostatnim przypadku prawo gwarantuje odszkodowanie tylko w przypadku odwołania lotu, a nie opóźnienia.

Rozporządzenie wejdzie w życie od 2012. Parlament chciałby ustanowić podobny katalog praw dla pasażerów podróżujących autokarami, ale porozumienie w tym obszarze nie zostało jeszcze wynegocjowane z państwami członkowskimi.

Więcej informacji na stronach Parlamentu Europejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"2012" - trochę odległa data..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.