Facebook Google+ Twitter

PE: Polacy w Europie na trzecim miejscu od końca

Platforma Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Połowa europosłów z Polski to kandydaci z list partii Donalda Tuska. Frekwencja w całej Unii jest najniższa w historii!

Według dotychczasowych obliczeń PKW, do urn poszło 24,53 proc. uprawnionych do głosowania. Z danych prezentowanych przez Parlament Europejski wynika, że mimo poprawy w stosunku do 2004 roku, na tle Europy wypadamy blado. Pięć lat temu do urn w naszym kraju poszło 20,87 proc. Polaków i zajęliśmy przed ostatnie miejsce. W tym roku wskoczyliśmy oczko wyżej, tj. uplasowaliśmy się na trzeciej pozycji od końca. Przegoniły nas takie kraje jak Bułgaria (37,49 proc.) i Rumunia (27,4 proc.), które dołączyły do wspólnoty w 2007 roku. Frekwencja w Unii była najniższa w całej historii eurowyborów i wyniosła 42,85 proc.

Wyniki wyborów, po podliczeniu głosów z prawie 99 proc. obwodów. / Fot. źródło: PKWWczoraj zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza (w komunikacje z godz. 7.20), po przeliczeniu głosów z 98,90 proc. obwodów, najwięcej europosłów będzie miała Platforma Obywatelska. Na partię Donalda Tuska głosowało nieco ponad 44,39 proc. wyborców, co daje jej 25 mandaty. 15 posłów wprowadzi do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość, które zyskało poparcie ponad 27,41 proc. głosujących Polaków. Koalicja wyborcza SLD-UP 12,33 proc. głosów, co daje jej 7 mandatów. Do PE jako ostatni do PE wejdą też 3 posłowie PSL, które ma poparcie 7,03 proc. głosujących.

Frekwencja w Polsce, po podliczeniu głosów z prawie 99 proc. obwodów. / Fot. źródło: PKWJak podaje PKW najwięcej Polaków głosowało w województwie mazowieckim (29.56 proc.). Nieco mniej głosów oddano w woj. pomorskim (28.05 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem europejskie wybory cieszyły się w woj. warmińsko-mazurskie, gdzie do urn poszło ledwie 19.08 proc.

Największą grupę, w skład której wejdą m.in. posłowie PO i PSL utworzą partie ludowo-demokratyczne, tzw. chadecy. W tego rocznych wyborach straciła najwięcej straciła frakcja socjalistyczna. W jej skład wejdą deputowani z SLD i UP. Nowa frakcja "Unii na rzecz Europy Narodów", w skład której wejdą posłowie PiS, zrzeszać będzie tylko 35 deputowanych w 736 osobowym Parlamencie.

Nie ustają spekulacje na temat osoby nowego przewodniczącego PE. Faworytem na to stanowisko jest były premier Polski, prof. Jerzy Buzek, popierany przez chadeków. Dotychczasowy przewodniczący, Niemiec Hans-Gert Pöttering, ma zostać wiceszefem Komisji Europejskiej.

Więcej o wyborach:
Najwięcej mandatów otrzyma Platforma Obywatelska
Relacja z Wrocławia - prosto z anteny - ciąg dalszy!
Pożar w Strzekęcinie nie przedłuży ciszy wyborczej w Europie
Ełk: Frekwencja o godzine 18 - nieco ponad 17 procent
Najniższa frekwencja w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego!
Czesi już wybrali, w Europie trwa cisza wyborcza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

http://www.elections2009-results.eu/pl/czech_republic_pl.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż 16 proc. Czechów zagłosowało na partie z poparciem poniżej 0,5 proc. Startowało tam aż 33 ugrupowania! Dla porównania w Polsce startowało 12 komitetów. 22 czeskie mandaty podzieliły miedzy siebie (podobnie jak w Polsce) tylko 4 partie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku T.,
Oczywiście chodzi o partie ludowo-demokratyczne. To chyba zmęczenie, przepraszam za błąd i pozdrawiam, Tomek S.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla zainteresowanych możliwość sprawdzenia wyników z poszczególnych obwodów, np. w miejscu zamieszkania - http://pe2009.pkw.gov.pl/PUE/PL/KOMISJE/000000.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chadecy to "raczej" prawica, chrześcijańska demokracja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.06.2009 09:03

Chadecy lewicowo-demokratyczni? Skąd Pan to wziął?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.