Facebook Google+ Twitter

PE przyjął projekt zmian przepisów dot. prawa azylu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-07 14:52

Przepisy mają zagwarantować, że wszystkie osoby ubiegające się o azyl będą traktowane w sprawiedliwy i równy sposób, niezależnie od tego, w których kraju Unii złożą wniosek o azyl.

Proponowane zmiany mają między innymi zagwarantować, że zatrzymanie będzie stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Decyzję taką będą mogły podjąć tylko organy wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z nowymi przepisami zatrzymanych będzie można umieszczać jedynie w specjalnych ośrodkach. Przetrzymywanie w więzieniach, co dotychczas często się zdarzało, nie będzie dozwolone. Zatrzymanie na podstawie decyzji administracyjnej może trwać nie dłużej niż 72 godziny i powinno w tym czasie zostać potwierdzone przez sąd. Jeśli takiej decyzji nie będzie, zatrzymani powinni zostać natychmiast uwolnieni.

Projekt dyrektywy zaleca by z ubiegającymi się o azyl komunikować się jedynie w języku dla nich zrozumiałym oraz by mieli zapewnioną pomoc prawną. Niepełnoletni pozbawieni opieki, zdaniem posłów, nie powinni w ogóle podlegać zatrzymaniu. Osobom o specjalnych potrzebach, służby danego państwa muszą zapewnić odpowiednie traktowanie, szczególnie osoby nieletnie, kobiety w ciąży oraz ofiary tortur i przemocy. Łatwiejsze będzie też dochodzenie prawa do łączenia rodzin, jeżeli dotyczy to połączenia osób ubiegających się o azyl z krewnymi, którzy są od nich zależni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.