Facebook Google+ Twitter

PE przyjął propozycję budżetu Unii na 2009 rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-23 18:23

Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu propozycję budżetu Unii na 2009 rok. Proponuje ustanowienie przyszłorocznych wydatków na poziomie 136 mld euro jako zobowiązań i 124,5 mld euro płatności. Jest to znacznie więcej od propozycji Komisji.

Parlament podwyższył poziom wydatków zaproponowanych przez Komisję i Radę, gdyż zdaniem posłów wymaga tego finansowanie takich priorytetów jak walka ze zmianami klimatycznymi, bezpieczeństwo obywateli i polityka socjalna. Największa kwota blisko 59 miliardów euro przeznaczona zostanie na zasoby naturalne czyli środowisko, rybołówstwo i rozwój obszarów wiejskich. Posłowie proponują szczególne zwiększenie budżetu na finansowanie polityki społecznej i zatrudnienia. Dotyczy to między innymi wydatków na Fundusz Socjalny, który zdaniem posłów powinien otrzymać dodatkowe 135 mln euro. Dodatkowe pieniądze otrzymają fundusze na rozwój regionalny, spójności oraz na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Posłowie proponują ustanowienie odrębnych pieniędzy dla regionu Morza Bałtyckiego. Przeznaczone będą na finansowanie rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska, polityki energetycznej, rozwoju regionalnego i monitorowania granic.

Posłowie zaproponowali także ufundowanie profesury Parlamentu Europejskiego na cześć profesora Bronisława Geremka. Chcą utworzenia komisji, której zadaniem byłoby przyznawanie dorocznej nagrody jego imienia. Parlament zwrócił się do Prezydium o przeanalizowanie propozycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.