Facebook Google+ Twitter

PE przyjął rezolucję dotyczącą transplantacji organów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-22 14:46

W dokumencie posłowie jednoznacznie wyrażają sprzeciw wobec handlu ludzkimi narządami.

Europosłowie podkreślili, że wszelkie komercyjne wykorzystanie narządów jest nieetyczne i niezgodne z podstawowymi wartościami. Parlament wezwał Komisję Europejską i państwa członkowskie do zwalczania handlu narządami oraz do podjęcia kroków zapobiegających "turystyce transplantacyjnej".

Eurodeputowani uważają również, że państwa członkowskie powinny karać osoby zamieszane w handel narządami, a także personel medyczny wykonujący nielegalne transplantacje.

Autorzy rezolucji podkreślają, że obecnie na listach oczekujących na przeszczep w całej Europie zarejestrowanych jest ponad 60 000 osób. Według statystyk, spośród oczekujących na nowy organ umrze- od 15 do 30 procent. Posłowie zachęcają państwa członkowskie do rozwijania oficjalnych systemów pobierania narządów post mortem. Proponują również utworzenie europejskiej karty dawcy, która mogłaby uzupełnić istniejące systemy narodowe.

Parlament wezwał rządy, Kościoły i wspólnoty religijne do szerszego informowania społeczeństwa i zwiększenia społecznego stanu świadomości na temat oddawania narządów.

iar/A.Geber/as/dj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.