Facebook Google+ Twitter

PE wręczy dziś Nagrody Sacharowa obrońcom praw człowieka w Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-16 09:53

Otrzyma ją trójka wybitnych obrońców praw człowieka z Rosji - Ludmiła Aleksiejewa, Siergiej Kowaliow i Oleg Orłow. To dowód uznania dla organizacji pozarządowej "Memoriał", która broni praw człowieka w Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego.

Laureatka Ludmiła Aleksiejewa powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że nie jest to nagroda dla niej i pozostałych obrońców praw człowieka, lecz dla wszystkich, którzy pracują w Rosji na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej podkreśliła, że to przede wszystkim dowód uznania dla tych obrońców, których zamordowano w Rosji. Tylko w tym roku zginął adwokat walczący o prawa obywatela Stanisław Markiełow oraz działaczka na rzecz praw człowieka Natalia Estemirowa.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski z PO powiedział IAR, że nie jest to nagroda antyrosyjska, jak uważa Kreml, lecz prorosyjska. Jego zdaniem, to dowód uznania dla odważnych Rosjan, którzy wykonują swoją misję z narażeniem życia.

Dla eurodeputowanego Pawła Kowala z PiS nagroda dla rosyjskich obrońców praw człowieka to wysłanie dwóch sygnałów. Według Kowala, pierwszy jest wyrazem poparcia dla działalności odważnych Rosjan. Drugi apel Unia Europejska kieruje do władz, przestrzegając Kreml przed łamaniem praw człowieka.

Co rok europarlament wyróżnia nagrodą na rzecz wolności myśli osoby lub organizacje odznaczające się w walce o wolność myśli, prawa człowieka oraz sprzeciwiające się nietolerancji.

"Memoriał" dokumentuje zbrodnie stalinowskie, walczy o rehabilitację ofiar Katynia i pomaga w sprawach sądowych, które odbywają się w Moskwie w z udziałem rodzin katyńskich. Oprócz tego, działa na rzecz obrony praw człowieka i podstawowych wolności, ochrony praw mniejszości, rozwoju demokracji i zasad prawa.

Laureaci to wybitni obrońcy praw człowieka: Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa, założyciel pierwszego w ZSRR stowarzyszenia obrońców praw człowieka Siergiej Kowaliow i prezes Memoriału Oleg Orłow. Oprócz wyróżnienia, otrzymają czek w wysokości 50 tysięcy euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.