Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25932 miejsce

Pearl Harbor 1941 cz.1

Imperialistyczne ambicje i zapędy cesarskiej Japonii doprowadziły rankiem 7 grudnia 1941 roku do ataku na bazę marynarki US Navy w Pearl Harbor na Hawajach.

Imperialistyczne zakusy

Pearl Harbor - baza amerykańskiej marynarki wojennej, niespełna dwa miesiące przed japońskim atakiem / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/63/Submarine_base_Pearl_Harbor_g182880.jpg/120px-Submarine_base_Pearl_Harbor_g182880.jpgEkspansja militarna Japonii w Azji południowo-wschodniej sięga przełomu XIX i XX wieku.
To dzięki flocie armia japońska opanowała Koreę i wtargnęła do Mandżurii, a 17 września 1894 roku flota cesarskiej marynarki u ujścia rzeki Jalu (Yalujiang) odniosła druzgocące zwycięstwo nad flotą chińską. Było to konsekwencją prężnego imperializmu japońskiego, który stawiał sobie za cel stworzenie silnego państwa kapitalistycznego. Pozwoliło to na prowadzenie ekspansjonistycznej polityki w stosunku do Korei i Chin.

W ówczesnym czasie flota japońska, którą dowodził wiceadmirał Yukyo Ito, liczyła pięćdziesiąt pięć okrętów z 13 928 osobami w służbie czynnej. Łączny tonaż jednostek wynosił 62,5 tysiąca ton.
Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją, na przełomie 27 i 28 maja 1905 roku doszło do wielkiej bitwy morskiej pod Cuszimą, pomiędzy flotą japońską i rosyjską, zakończoną rozbiciem floty carskiej. Od tej chwili Japonia nie miała już żadnego przeciwnika na morzu. Idąc dalej, flota cesarska w 24 lipca tegoż roku wysadziła desant na Sachalinie, co doprowadziło do zaciętej bitwy z wojskami rosyjskimi i konsekwencji złożenia broni przez carskich obrońców półwyspu. Po podpisaniu traktatu pokojowego 5 września, Rosja zgodziła się odstąpić Japonii południowy Sachalin, kolej w południowej Mandżurii oraz Półwysep Liaotuński z Portem Artur.

Okres I wojny światowej przyniósł Japonii ogromne korzyści gospodarcze. Mimo, iż kraj ten nieWiceadmirał Chuichi Nagumo - dowódca Zespołu Uderzeniowego w czasie inwazji na Pearl Harbor. Awansowany pośmiertnie (popełnił samobójstwo 6.07.1944r, po zajęciu archipelagu Marianów przez Amerykanów) do stopnia admirała. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Chuichi_Nagumo.jpg/220px-Chuichi_Nagumo.jpg uczestniczył bezpośrednio militarnie po stronie aliantów, to zamówienia zbrojeniowe (zwłaszcza amunicji) przyniosły olbrzymie zyski finansowe. Wzrosło zatrudnienie, flota handlowa w owym czasie podwoiła się, budując nowe stocznie, co miało się przedłożyć w przyszłości na produkcję nowoczesnych okrętów wojennych. Do roku 1939 flota Cesarstwa Japonii bezsprzecznie panowała na morzach Azji południowo-wschodniej i to dzięki niej możliwe było zajęcie przez armię japońską Formozy (Tajwanu), Korei, Mandżurii, Chin z Nankinem i Pekinem włącznie.

"Japonia na równi z Niemcami i Włochami jest państwem bandyckim"

Od momentu zajęcia Nankinu w grudniu 1937 roku, oczy przywódców japońskich coraz bardziej kierowały się na terytoria państw europejskich, związanych od września 1939 wojną z hitlerowskimi Niemcami. Także bazy amerykańskiej floty były tematami rozmów w kręgach polityczno-wojskowych, kraju kwitnącej wiśni. Chcąc prowadzić działania wojenne, przemysł, a tym samym armia, potrzebowały surowców do produkcji oraz wyżywienia dla wojska. To było na wyciągnięcie ręki, dawały to terytoria Francuskich Indochin, Indii Holenderskich oraz Syjamu.

Akagi (Czerwony Zamek) - jeden z sześciu japońskich lotniskowców biorących udział w inwazji. Przebudowany krążownik liniowy, wyporność-36500 t, dł.-260,7m, szer.-31.3m, zanurzenie-8,7m, do 91 samolotów, moc-133000 KM, 31,2 węzła, pancerz burt.-254 mm / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/AkagiDeckApril42.jpg/110px-AkagiDeckApril42.jpg Start jednoosobowego myśliwca pokładowego Mitsubishi A6M-Zeke (Zero) z lotniskowca Akagi; pod kadłubem widoczna torpeda. W latach 1940-1945 wyprodukowano około 11 tyś. różnego rodzaju modeli. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/Jap_Zero_leaves_Akagi-Pearl_Harbor.jpg/727px-Jap_Zero_leaves_Akagi-Pearl_Harbor.jpg Na pierwszym planie amerykańskie niszczyciele USS Cassin (z lewej) i USS Downes, za nimi pancernik USS Pennsylvania po ataku japońskiego lotnictwa. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Pennsylvania-cassin-downes.jpg/96px-Pennsylvania-cassin-downes.jpg

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Autorzy programu traktowali jako wielką sensacje, że tą dodatkowa zatopioną łódz odnależli.Ona nie była staranowana, lecz trafiona tylko jeden raz z działa okretowego ale za to super celnie. Przed kamerami wypowiadał sie żyjący członek załogi tego niszczyciela i tez mówił o tym, że dopiero fakt odnalezienia tej łodzi potwierdził wojenny raport.
I co wazne.Zatopienie tej łodzi nastapiło przed pierwszym atakiem lotniczym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś ta admiralicja amerykańska lub autorzy wspomnianego przez Ciebie, Wojciechu programu na Discovery minęli się z prawdą. W drugiej części opisuję, jak to amerykański niszczyciel taranował i obrzucał bombami głębinowymi japońską mini-łódż. Ponadto, następnego ranka Amerykanie schwytali dowódcę jedynej łodzi, która przetrwała atak na Pearl Harbor. Sam okręt został wyrzucony na brzeg hawajskiego portu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Discovery byl ciekawy program o tych japońskich malych okretach podwodnych uzytych do ataku na Pearl Harbour.
Histoaycy pokazywali zdjęcie z zrobione w trakcie ataku, z ktorego jednoznacznie wynika, ze co najmniej jedna z nich dotarla do celu i wystrzelila torpedy w kierunku pancerników(na fotce widac slad tych torped wystrzelonych z miejsca, gdzie żaden z samolotów nie mógł ich zrzucić.)
Poza tym, kilkadziesiat km od bazy, nurkowie odkryli wrak jednego miniaturowego okrętu z wyrazna dziura po pocisku w dolnej części kiosku.Tym samym , dopiero po ponad 70-ciu latach potwierdzono relacje załogi jednego niszczyciela amerykanskiego, który na kilka godzin przed atakiem trafił na ten okret i twierdziła, ze go ostrzelała i zatopiła.Jednak wowczas dowodztwo nie dalo temu wiary.Dopiero teraz to wydarzenie zostalo potwierdzone, w tym celnosc artylerzystow niszczyciela.Na wniosek strony japonskiej wrak pozostanie na dnie morza, jako grobowiec dwuosobowej zalogi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr jesteś niesamowity!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam i dziękuje za obiektywizm w ocenach moich materiałów. Te małe okręty podwodne (typu A) zostały zaprojektowane w 1933 roku i budowane były w całkowitej tajemnicy. To właśnie w hawajskiej operacji zostały użyte po raz pierwszy. Stacjonowały na okrętach-bazach "Chitose" i "Chiyoda", a gdy te zostały przebudowane na lotniskowce, miniaturowe łodzie zostały skierowane do obrony japońskich baz morskich. Zbudowano nieco ponad 70 okrętów w wersjach zmodernizowanych, typu B i C. Wodowano je do roku 1944. Uzbrojenie stanowiły dwie wyrzutnie torped 450mm. Załoga - dowódca i marynarz.
Natomiast, co do działań rządu USA w celu wywarcia presji na społeczeństwo, jako przyczyny przystąpienia do działań wojennych, to już Romanie temat na inny materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr czytając Twoje teksty wywnioskowałam, że interesujesz się militariami drugiej wojny światowej. Nigdy się tym specjalnie nie interesowałam, ale twoje teksty czytam z przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś czytałam , że te japońskie dwuosobowe łodzie narobiły największego spustoszenia( "skakały jak pchły") Oczywiście oprócz latających fortec. Ciekawe informacje, oczywiście plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Romanie podobną taktykę stosuje Rosja wobec Czeczenów , szuka na siłę tego punktu zaczepienia a kto cierpi , zwykli ludzie jak to zawsze bywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.12.2009 12:36

Bardzo dobry artykuł. Szkoda tylko że autor nie opisał działań PR-owych USA mających na celu zwiększenia poparcia społeczeństwa dla wojny. Społeczeństwo amerykańskie w przededniu ataku na Pearl Harbor było w zdecydowanej większości przeciwne angażowaniu się w kolejną "wojnę europejczyków". Dlatego by uzyskać zmianę nastrojów społecznych prezydent i jego doradcy zdecydowali się na nieetyczny ale skuteczny sposób PR-owski. Wiadomo że do gwałtownej zmiany nastrojów jest potrzebny wstrząs, a nic tak nie wstrząśnie obywatel jak "niczym nie sprowokowany i zdradziecki atak".

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tych miniaturowych łodziach nie wiedziałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.