Facebook Google+ Twitter

Pechowy dzień Polski w Brukseli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 18:48

Dwa pozwy przeciwko Polsce przesłane do europejskiego trybunału za ignorowanie unijnych przepisów, dwa ostrzeżenia i jedno postępowanie zamknięte - taki jest czwartkowy bilans naszego kraju w Brukseli.

Decyzje w tych sprawach podjęła Komisja Europejska. Najpoważniejsze są sprawy skierowane już do Trybunału, bo jeśli sędziowie uznają argumenty Komisji, to Polsce grożą kary finansowe. W pozostałych kwestiach Bruksela czeka na wyjaśnienia z Warszawy.

Jedna ze spraw skierowana do europejskiego trybunału dotyczy funduszy emerytalnych i niewdrożenia przez Polskę odpowiedniej unijnej dyrektywy. Termin upłynął prawie 5 lat temu. Poza tym Warszawa będzie musiała się tłumaczyć w trybunale z łamania unijnych przepisów dotyczących lekarstw. Zgodnie z nimi, wszystkie farmaceutyki muszą być sprawdzone zanim zostaną wprowadzone na rynek. Tymczasem w Polsce dopuszczane do obrotu są tańsze, niesprawdzone odpowiedniki z importu.

Kolejna kwestia, która budzi wątpliwości Brukseli, to prawo telekomunikacyjne. Chodzi o ustalanie cen hurtowych usług oferowanych przez TP SA innym operatorom. Komisja obawia się, że przepisy te dają Urzędowi Komunikacji Elektronicznej zbyt szerokie uprawnienia w tej sprawie. Teraz Polska ma 2 miesiące na odpowiedź. Podobnie jak w przypadku opóźnień w przyjęciu unijnej dyrektywy dotyczącej równouprawnienia kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Jeśli Warszawa nie przyśle wyjaśnień lub nie będą one satysfakcjonujące, wtedy Komisja skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Pozytywnie Bruksela zakończyła dziś tylko jedną sprawę przeciwko naszemu krajowi. Chodzi o obsługę naziemną na lotnisku imienia Chopina, czyli odprawę pasażerów, obsługę bagażu czy tankowanie samolotów. Polska wdrożyła niezbędne przepisy i gwarantuje, że europejskie firmy mogą ubiegać się o obsługę przewoźników lotniczych korzystających z warszawskiego lotniska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.