Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34319 miejsce

Pechowy Rajd Barum: Vouilloz pierwszy, Grzyb wygrywa w A6

Francuz Nicolas Vouilloz jadący Peugeotem 207 S2000 wygrał Rajd Barum. Hiszpan Garcia Ojeda kierowca Peugeota 207 przyjechał na metę drugi, tracąc do zwycięzcy 16,3 sekund. Dziewiąty na mecie rajdu był Polak Grzegorz Grzyb.

Vaclav Pech w Mitsubishi Lancer Evo IX jedzie po tytuł Mistrza Czech. Rajd Barum 2007 / Fot. Jacek FilipekCzeska eliminacja stanowiła ósmą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy, oraz szóstą cyklu International Rally Chalange. Na trasie o łącznej długości 262,34 km, podzielonej na piętnaście odcinków specjalnych, najwięcej, bo aż sześć oesów wygrał Nicolas Voilloz, Roman Kresta wygrał cztery, Fredry Loix trzy, a Enricque Garcia Ojeda dwa.

O zwycięstwo w rajdzie walczyło trzech kierowców: Francuz Nicolas Vouilloz, Hiszpan Enrique Garcia Ojeda oraz Belg Freddy Loix. Pierwszym liderem został Nicolas Vouilloz w Peugeocie 207 S2000, Francuz wygrał pierwsze dwa odcinki specjalne. Na trzeciej próbie pojechał zdecydowanie wolniej i spadł na czwartą pozycję. Sytuację tę wykorzystał Enrique Garcia Ojeda, zwyciężając na tym odcinku i obejmując prowadzenie w rajdzie aż do siódmego oesu. Ósmy odcinek specjalny wygrał Freddy Loix, wyprzedzając Hiszpana, który spadł na drugą pozycję. Freddy Loix utrzymał prowadzenie do jedenastego odcinka specjalnego. Na kolejnej próbie Belg urywał koło w swoim Fiacie Grande Punto S2000 i wycofał się z rajdu. Najszybszy na dwunastej próbie był Nicolas Vouilloz, który odzyskał fotel lidera, a tuż za nim dojechał Enrique Garcia Ojeda. Trzeci był Vaclav Pech. Ta trójka dojechała bez zmian aż do mety rajdu. Vaclav Pech zajmując trzecie miejsce w tym rajdzie przypieczętował zdobycie tytułu mistrza Czech w tym sezonie.

Niesamowitą postawą podczas zawodów wykazał się Roman Kresta, trzykrotny triumfator tego rajdu. Rajd rozpoczął słabo, od dwunastego miejsca. Już na kolejnej próbie kierowca Mitsubishi Lancera Evo IX złapał kapcia, I stracił ponad dwie i pół minuty oraz spadł na odległe siedemdziesiąte trzecie miejsce. Później rozpoczął szalony pościg, awansując na koniec pierwszego etapu na szóste miejsce. Podczas drugiego etapu przesunął się o dwa miejsca wyżej i wygrał wszystkie trzy oesy kończące rajd, ostatecznie zajął czwarte miejsce.

Piąte miejsce zajął Belg Bernd Casier w Peugocie 207 S2000, szósty był Czech Vaclav Arazim w Mitsubishi Lancer EVO IX, siódmy był Włoch Andrea Navarra, ósmy jego rodak Renato Travaglia. Obaj włosi jechali Fiatami Grande Punto S2000. Dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze w klasie A6 wywalczyła polska załoga Grzegorz Grzyb i Robert Hundla w Suzuki Swift Super 1600.

– Rajd Barum był dla nas bardzo ciężka próbą – powiedział po rajdzie Grzegorz Grzyb. – Był także nie lada wyzwaniem biorąc pod uwagę fakt, że na starcie „Barumki” stanęło wielu znakomitych zawodników mających za sobą nawet przygodę w MŚ. Nawierzchnia odcinków specjalnych Rajdu Barum należy do bardzo trudnych. Miejscami równy asfalt, miejscami pogarbiony, wybijający z rytmu. Na dodatek niewidoczne partie leżącego w lesie żwiru, na którym hamowanie kojarzy się z cyrkową wręcz ekwilibrystyką.

Kierowca skomentował również swoją taktykę: – Założyliśmy szybką, ale czysta jazdę od pierwszych kilometrów rajdu, ale kiedy po OS 2 okazało się, że rywale jadą szybciej od nas musieliśmy przyspieszyć i my. Od OS-u numer 3 staraliśmy się utrzymać wysokie tempo, co nie było sprawą łatwą, bowiem OS-y były niezwykle wymagające. Do tego doszły małe problemy z samochodem, którego silnik przerywał. Na szczęście mechanicy wymienili wszystko co można było wymienić i dolegliwość ustąpiła. Kierowca nie ukrywał również celów jakie stawiał sobie przed rajdem: – Jestem zadowolony z osiągniętego wyniku. Przed rajdem zakładaliśmy, że szczytem marzeń będzie miejsce w pierwszej dziesiątce oraz walka o zwycięstwo w A-6. Udało się osiągnąć ciut więcej i jest to dla nas powód do satysfakcji. Satysfakcję przyniosły nam także te odcinki specjalne, podczas których udało się wygrywać z Jeanem – Josephem.

Pierwszą dziesiątkę zamknął Francuz Simon Jean Joseph w Citroenie C2 S1600. Michał Sołowow i Maciek Baran jadący Fiatem Abarth Grande Punto S2000, wycofali się z rywalizacji na 13. odcinku specjalnym z powodu awarii silnika.

– Barum nie jest dla nas szczęśliwe. Już czwarty rok mamy problemy techniczne lub pecha – powiedział Maciek Baran. – Pierwszego dnia zaczarowała nas „Pindula”. Pojawiło się trochę dymu, Punto zgasło i nie dało się go odpalić. Okazało się, że awarii uległa jakaś wiązka elektryczna, coś się zapaliło i doszło do zwarcia. Serwis uporał się z usterką i postanowiliśmy skorzystać z SuperRally. Do pokonania było ponad 100 kilometrów, więc chcieliśmy to wykorzystać, aby zdobyć kolejne doświadczenia w tym samochodzie i wreszcie ukończyć Barum. Na raty, ale wreszcie być na mecie. Niestety nie udało się.

Ostatnia czwarta załoga z polski, Łukasz Bednarski wycofuje się z rajdu po awarii silnika na dziesiątym odcinku specjalnym.

OS 3 został wstrzymany po fatalnie wyglądającym wypadku załogi Karlík Pavel/ Kocman Ludek. Astra wypadła z trasy przy dużej prędkości i mocno uderzyła w drzewo stroną pilota. Na tyle mocno, że ratownicy mieli problem z wyciągnięciem zawodnika ze środka. Ludek Kocman, pilot załogi zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Wyniki 37. Rajdu Barum 2007:
1. Nicolas Vouilloz / Nicolas Klinger - Peugeot 207 S200 - N4 - 02:28'10,8
2. Enrique Garcia Ojeda / Jordi Barrabes Costa - Peugeot 207 S2000 - N4 + 16,3
3. Vaclav Pech / Petr Uhel - Mitsubishi Lancer Evo IX - N4 + 1'56,3
4. Roman Kresta / Petr Gross - Mitsubishi Lancer Evo IX - N4 + 2'28,8
5. Bernd Casier / Frederic Miclotte - Peugeot 207 S2000 - N4 + 4'10,8
6. Vaclav Arazim / Julius Gal - Mitsubishi Lancer Evo IX - N4 + 4'16,9
7. Andrea Navarra / Dario D'Esposito - Fiat Grande Punto S2000 - N4 + 4'47,7
8. Renato Travaglia / Lorenzo Granai - Fiat Grande Punto S2000 - N4 + 5'44,0
9. Grzegorz Grzyb / Robert Hundla - Suzuki Swift S1600 - A6 + 6'32,9
10. Simon Jean Joseph / Jack Boyere - Citroen C2 S1600 - A6 + 7'10,1

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy po 37. Rajdzie Barum 2007:
1. Enrique Garcia Ojeda - 51
2. Dimitar Iliew - 43
3. Nicolas Vouilloz - 40
4. Simon Jean-Joseph - 39
5. Renato Travaglia - 35
6. Michał Sołowow - 32
7. Volkan Isik - 29
8. Andrea Navarra - 27
9. Corrido Fontana - 25
10. Tomasz Czopik - 16

Klasyfikacja International Rally Chalange po 37. Rajdzie Barum 2007:
1. Enrique Garcia Ojeda - 36
2. Andrea Navarra - 31
3. Nicolas Vouilloz - 26
4. Anton Alen - 15
5. Bernd Casier - 13
6. Giandomenico Basso - 10
6. Luca Rosetti - 10
8. Hideaki Miyoshi - 8,
8. Bruno Magalhaes - 8
10. Asad Anwar – 6
10. Vaclav Pech – 6
11. Sammy Aslam - 5
12. Jose Fontes - 4
= Umberto Scandola - 4
= Simon Jean-Joseph - 4
= Robert Gow – 4

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) świetna relacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.