Facebook Google+ Twitter

"Pedały do gazu" będą karane. Nowa ustawa pomoże walczyć z "mową nienawiści"

Poseł Ryszard Kalisz, który już drugą kadencję sprawuje urząd przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka mówił w czwartkowej rozmowie z Wiesławem Dębskim o projekcie nowej ustawy, która dotyczy "mowy nienawiści".

Ryszard Kalisz. Zdjęcie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 / Fot. Piotr WaglowskiNa chwilę obecną zostały złożone dwa projekty regulujące przepisy karne w tej kwestii. Pierwszy z nich jest autorstwa posła Kalisza (Sojusz Lewicy Demokratycznej), drugi zaprezentowany została przez posła Biedronia (Ruch Palikota). Przedstawiciel SLD tłumaczy tę sytuację swoją ubiegłoroczną współpracą z organizacjami pozarządowymi, w tym KPH, które reprezentował m.in. Robert Biedroń. Nie pozostawia jednak wątpliwości, że komisja z obu projektów stworzy jeden, jednocześnie podkreśla różnice w projekcie modernizacji przepisów o kwestii obrazy uczuć religijnych.

W kodeksie karnym są już przepisy, które dotyczą znieważania drugiej osoby, oraz te, które mówią o poniżaniu ze względu na przynależność etniczną lub religijną. Żaden z artykułów nie reguluje jednak kwestii dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość płciową, niepełnosprawność - stąd właśnie zrodził się pomysł wzbogacenia kodeksu karnego o brakujące przepisy. Nowe normy mają dotyczyć mowy, która nawołuje do przemocy. Karane mają być wyrażenia takie jak "pedały do gazu", jednak już "pisowska szmata" nie, ponieważ takie określenie podlega przepisom prawa ogólnego. Określenia typu "pan jest zdrajcą narodu" itp. podlegają ochronie z ramienia kodeksu Prawa Cywilnego.

W wywiadzie wp.pl poruszono również kwestię ratyfikacji konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, która została we wtorek odrzucona przez rząd. Kalisz tłumaczy to konserwatywnością części ministrów, którzy rolę kobiety w rodzinie traktują podrzędnie do roli mężczyzny.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Waldemar Zboralski
  • Waldemar Zboralski
  • 06.06.2012 11:42

Do tej pory Polska nie widzi interesu społecznego w ściagniu mowy nienawiści: http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/579907_3654950366381_1443403881_n.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mama Muminka
  • Mama Muminka
  • 27.05.2012 14:44

chciałabym zauważyć, że artykuł na podstawie tak chaotycznego wywiadu jest bardzo dobrze napisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest już wersja robocza artykułu o ks. Natanku i jego Armii Boga :) zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
  • Jurek Malicki
  • 26.05.2012 12:56

@@ Winkuś - Lustracja była konieczna i nadal jest konieczna, by odwszawić Polskę z agentów i pozostałości sowieckich. Kraj ...Polska musi być odwszawiona z tego g..... inaczej będzie nadal mnóstwo zdrajców którzy będą szantażowani przez służby Rosyjskie. Musimy pozbyć się tego g...... Kraj musi być wolny od zdrajców ,inaczej nie będzie rozwijał się prawidłowo! Lustracja jest konieczna!

Komentarz został ukrytyrozwiń
mikołajek
  • mikołajek
  • 26.05.2012 12:42

Ja protestuję !. Cała ta ustawa to bezwzględny zamach na moją wolność do swobodnej i zgodnej z mymi przekonaniami wypowiedzi.
Uważam że zwrot " pedały do gazu " jest nie grzeczny i że nie należy go stosować.
Gdybym kiedykolwiek użył tego zwrotu a adresat poczuł się pokrzywdzony to ma on prawo i przywilej pociągnięcia mej skromnej osoby do odpowiedzialności z już obowiązującego paragrafu.
Protestuję więc przeciwko niezbywalnemu prawu do bycia człowiekiem o poglądach inny niż te określane jako "takie" lub "siakie".
Rysiowi Kaliszowi i jego paczce coś się najnormalniej w świecie popierdoliło.
Dostrzegam najwięcej znamion nienawiści słowa i myśli oraz mega homofobii nie gdzie indziej jak właśnie u tych , którzy robią z tego pojęcia narzędzie do mordowania mojej godności i wolności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
  • Jurek Malicki
  • 26.05.2012 12:33

Na www. niezależna pl. tam można się dowiedzieć o przekrętach obecnej i komunistycznej władzy. Za rządu PiS do dziadostwo było ścigane ..... za obecnej i postkomunistycznej władzy jest to skutecznie ukrywane. Mamy obecnie przekręty na "Gigantyczną" skalę! Afera Rywina to małe piwo, do tego co dzieje się obecnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś Panu powiem Panie romanie. - Jakby rząd PiS zamiast zajmować się lustracją, polowaniem na lekarzy, tworzeniem CBA, szukaniem haków na swoich przeciwników, itd. skoncentrował przez te 2 lata całą swoją uwagę wyłącznie na budowaniu tanich mieszkań dla ludzi i budowie autostrad, to by wygrał te przyśpieszone wybory "z palcem w nosie". Nawet wcześniejsi sceptycy by się do nich przekonali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam Kraszewski Dzisiaj 01:26
do Autorki.
właściwie to się Pani dziwię,że odpowiada Pani na chamskie komentarze. To jest równoznaczne z przywoleniem dla chamstwa

Czyżby miał Pan na myśli mój komentarz? Jeśli tak, to trzeba było wypowiedź zaadresować wprost do mnie. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

podobno dyskusja z idiotą jest jak gra z gołębiem w szachy... poprzewraca pionki, napaskudzi na szachownicę, a i tak będzie cieszył się z wygranej. Drodzy państwo, poziom dyskusji spada na łeb na szyję, także oddaję walkowera :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

do Autorki.
właściwie to się Pani dziwię,że odpowiada Pani na chamskie komentarze. To jest równoznaczne z przywoleniem dla chamstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.