Facebook Google+ Twitter

Pedofile nie pojadą na kolonie

26 maja wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego i innych ustaw uniemożliwiająca wyjazd pedofilom na kolonie w charakterze wychowawców – informuje MEN.

 / Fot. Darek SzczecinaW najbliższe wakacje rodzice nie będą musieli obawiać się wychowawców-pedofilów na koloniach. Letni wypoczynek będzie bezpieczny. Ma to zagwarantować nowelizacja Kodeksu karnego oraz ustawy o systemie oświaty. Kandydat na kierownika kolonii lub wychowawcę musi być kryształowo czysty. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami organizator kolonii będzie wymagał zaświadczenia o niekaralności.

Długo to trwało. Potrzeba było dwóch interwencji Rzecznika praw dziecka oraz kilku skandali, by ustawodawca wprowadził takie zmiany.

Wychowawcą lub kierownikiem zorganizowanej formy wypoczynku dzieci i młodzieży nie może być osoba karana za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego, przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece a także osoba wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi, bądź obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.

Organizator placówki będzie domagał się przedstawienia przez kandydatów na kierownika i wychowawcę kolonijnego stosownego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Nauczyciele, którzy takie zaświadczenie przedstawiają w szkołach, złożą jedynie oświadczenie.

Czy taki zapis w ustawie wyeliminuje pobyt pedofilów na dziecięcych koloniach? Z pewnością nie. Po pierwsze, rejestr karny obejmuje tylko osoby skazane prawomocnym wyrokiem. Nie ma w nim osób, co do których prowadzone są postepowania prokuratorskie lub sądowe. Po drugie, ustawa nie nakazuje przedstawienia zaświadczenia o niekaralności personelu gospodarczego, lekarza/pielęgniarki oraz ratownika. Jak to wyjdzie w praktyce, przekonamy się za dwa miesiące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Święte słowa Pani Marto. Kolonia to biznes jak każdy inny, są koszty, są wpływy i bilans - czyli zysk. O kosztach społecznych nikt nie myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartku, nie było, bo rodzice nie zdawali sobie sprawy, że nie ma, a organizatorom było to na rękę - dla nich wychowawca ma być przede wszystkim tanią siłą roboczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wreszcie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy lis chcąc dostać się do kurnika wszem i wobec to ogłasza?
Tak więc, o pełnym bezpieczeństwie mowy być nie może. Jeżeli ktoś tak myśli, rozczaruje się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, wszystko zależy od ludzi, żadna ustawa nikogo nie ochroni, ona daje tylko ludziom możliwość do działania. Pedofil z wyrokiem, gdyby wcześniej odmówiono mu zatrudnienia na kolonii mógłby skarżyć o dyskryminację. Teraz się zmienia, bo ustawa zakazuje jego zatrudniania.

Pozostaje sprawa otwarta co do osób, przeciw którym toczą się jeszcze postępowania, albo którym wyrok uległ zatarciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwo wreszcie zapewniło dzieciom bezpieczeństwo. Podobnie jak KBWE-OBWE pokój w Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, niestety, wcześniej nie zobowiązał wypis z KRK.
A zaświadczenie kosztuje 50 złotych, rodzi się pytanie, kto za nie zapłaci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zaskoczony, że takiego zapisu nie było wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.