Facebook Google+ Twitter

Pedofilia w niemieckim Kościele katolickim (2)

Nieustające doniesienia o przypadkach molestowania seksualnego dzieci w niemieckim Kościele katolickim nie schodzą z pierwszych stron tutejszych gazet. W debatę włączają się niemieccy politycy.

Katedra św. Piotra. / Fot. A.SkulskiPo ministrze sprawiedliwości, pani Leutheusser-Schnarrenberger (FDP), która domaga się od biskupów oddawania spraw w ręce prokuratury natychmiast, kiedy pojawiają się jakiekolwiek pytania o molestowanie dzieci.

Obecnie, jeżeli ofiara zgłasza sprawę w obrębie Kościoła, do prokuratury może dotrzeć tylko sprawa po wewnętrznej weryfikacji przez organy kościelne, które ustalają od kiedy mamy do czynienia z przestępstwem. Odezwał się również sekretarz stanu w tym samym ministerstwie, Max Stadler (FDP), sceptycznie wypowiadając się na temat obowiązującego okresu przedawnienia w kwestii odszkodowań.

Obecnie, już po 3 latach ofiary przestępstw nie mogą ubiegać się ani o zadośćuczynienie, ani o odszkodowania, w związku z czym ekspert prawny FDP, Hartfrid Wolff, chce podnieść okres przedawnienia w przypadku molestowań seksualnych dzieci do 30 lat.

CDU i CSU są otwarte na takie wydłużenie okresu przedawnienia. Ofiary tych przestępstw często dopiero po wielu latach są zdolne do wyrażenia swych cierpień, nosząc ten wielki ciężar przez wiele lat – powiedział sekretarz generalny CDU, Hermann Groehe. Przewodniczący Niemieckiej Pomocy Dzieciom, Georg Ehrmann, zażądał całkowitego zniesienia okresu przedawnienia w wypadku molestowania seksualnego dzieci, podobnie, jak w wypadku morderstw nazistowskich, natomiast minister ds. rodziny, Kristina Schroeder (CDU), chce od 23. kwietnia br. powołać do życia „okrągły stół”, w którym chcą wziąć udział przedstawiciele Niemieckiej Konferencji Biskupów.

Papież Benedykt XVI, od którego katoliccy wierni w Niemczech oczekiwali jasnego stanowiska, ustosunkował się co prawda dzisiaj w liście duszpasterskim do problemu, ale list dotyczy i skierowany jest... tylko do irlandzkich księży. Prawdopodobnie w nadchodzącą niedzielę list ten będzie odczytany z ambon w Irlandii.

Przypomnijmy, że irlandzcy katolicy w ub. roku byli wstrząśnięci dwoma raportami z dochodzeń, w których udokumentowano molestowanie wielu tysięcy dzieci pod dachem tamtejszego Kościoła katolickiego. W związku z tym właśnie biskupi irlandzcy wezwani byli niedawno do Rzymu.

W liście duszpasterskim, skierowanym do irlandzkich księży, papież wyznaje: "W imieniu Kościoła wszyscy czujemy wstyd i mamy wyrzuty sumienia". Będą potrzebne „bolesne środki pomocnicze”, aby zagoić te rany i w długim procesie odnowić irlandzki Kościół. "Uznajcie swoją winę publicznie, poddajcie się orzecznictwu prawnemu" – żąda głowa Kościoła od księży i zakonników, którzy molestowali dzieci w Irlandii, zawodząc w ten sposób zaufanie, które w nich pokładano. Benedykt XVI zapowiedział też, iż niebawem pojawią się konkretne inicjatywy w reakcji na skandal w Irlandii, a on sam przybędzie z apostolską wizytacją do niektórych irlandzkich biskupstw.

Odnośnie molestowań w Niemczech znowu nie pojawiło się ani jedno słowo. Lawina jednak nieubłaganie ruszyła...

Więcej na temat listu duszpasterskiego Benedykta XVI można przeczytać w [a=http://wiadomosci.onet.pl/2144367,12,benedykt_xvi_jestem_przerazony_i_mam_poczucie_zdrady,item.html]onet.pl[/a].

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kościół Katolicki mocno odczuwa brak naboru młodych mężczyzn do stanu kapłańskiego, to jest powodem iż patrzy się przez palce na stan duchowy chętnych! - Czy naprawdę nadają się do tego "zawodu"?

Nie możność ożenku w Kościele Katolickim, także bynajmniej nie jest pozytywną cechą tego kościoła.
Jest wiele kobiet które mają dzieci z księżmi katolickimi, ale ze względu na dogmat - nie mogą żyć "jak ludzie" z mężem i ojcem!! Dogmat, a nie miłość domijuje w tym kościele.

A przecież był okres, kiedy w historii tego Kościoła także papież miał oficjalnie żonę i dzieci!
Ani Jezus ani w Biblii nie ma odnośnika ażeby kapłani nie mogli się żenić!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.