Facebook Google+ Twitter

Pedofilia wśród duchownych Kościoła - prawda i mity

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-01-30 13:54

W mediach niemal codziennie pojawiają się informacje o kolejnych oskarżeniach przeciwko duchownym katolickim. Oskarżani są o molestowanie seksualne. Temat bardzo chwytliwy, bo bulwersujący w swojej wymowie. A jak jest naprawdę?

Creative Commons lic. CC BY-SA 3.0 / Fot. Kilise yetlililieriPrawda czy tania sensacja tylko ocierająca się o prawdę? A może przede wszystkim przejaw walki z Kościołem katolickim? W mediach niemal codziennie pojawiają się informacje o kolejnych oskarżeniach przeciwko duchownym katolickim. Oskarżani są o molestowanie seksualne. Temat bardzo chwytliwy, bo bulwersujący w swojej wymowie. A jak jest naprawdę?

Okazuje się, że mniej więcej połowa oskarżeń wobec duchownych katolickich z USA o molestowanie nieletnich jest fałszywa lub wyolbrzymiona. Dokumentację obejmującą ponad 100 dochodzeń przekazał do sądu II instancji w Los Angeles mecenas Donald Steier.
Oskarżeni duchowni zostali poddani próbie prawdy przez agentów z FBI, w zdecydowanej większości przypadków testy potwierdziły prawdziwość ich oświadczeń o braku winy.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, podobne studium badań przeprowadzili naukowcy z City University of New York. Dane z tych badań ujawniają, że w latach 1195-2002 odsetek księży katolickich wśród wszystkich amerykańskich pedofilów wynosił zaledwie 0,03 procent. Podobne badania przeprowadzono również w Niemczech. Otóż w tym kraju tylko jeden promil księży został oskarżony o molestowanie seksualne, które miały mieć miejsce po 1990 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Benedykt XVI wykonuje pewne gesty, ale nie zmienia prawa link

Watykan zorganizował cały system ukrywania księży pedofilów. Do tego papież się nie przyznał. Wywiad z prof. Tadeusz Bartosiem

link

..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej na ten temat było z resztą już w komentach pod tym materiałem: link

..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reasumując...

> Pedofilia wśród duchownych Kościoła - prawda i mity

Nie trzeba by było dociekać prawdy i obalać mitów, gdyby przypadki pedofilii w KRK były traktowane jak każde inne (w każdej innej grupie społecznej). Jest podejrzenie, są skargi, są sygnały - sprawa zgłaszana jest stosownym, państwowym organom ścigania, a nie księża pedofile przenoszeni z parafii do parafii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Oskarżeni duchowni zostali poddani próbie prawdy przez agentów z FBI

Próba ta nie działa w przypadku polityków i aktorów... być może także wobec niektórych duchownych, przeświadczonych o swym duchowym (?) posłannictwie... Z tego co mi się wydaje nie stanowi w USA też dowodu w sadzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Co wg. pana znaczy 'wyolbrzymione oskarżenie o molestowanie nieletnich"??? Konkretnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Podobny problem jest z molestowaniem seksualnym wśród nauczycieli.

Po pierwsze - MEN nie kryje i nie przenosi nauczycieli pedofilii do innych szkół. Po drugie - nauczyciele nie kreują się na strażników moralności.

Jeśli zostanie wykryty przypadek pedofilii to niezależnie od tego jakiej grupy społecznej to dotyczy, powinno to zostać zgłoszone stosownym organom ścigania. W przypadku duchownych KRK tak się nie dzieje... a to o czym głośno dziś się mówi w Niemczech czy w USA, to w Polsce dopiero wypłynie...

I proszę się tu nie zasłaniać "naganką na Kościół" bo do dostrzeżenia i przyznania, że problem istnieje zmuszony został sam papież. Szkoda tylko, że kroki przeciwdziałania temu podejmowane są tak późno i tak opieszale.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.01.2011 09:37

Podobny problem jest z molestowaniem seksualnym wśród nauczycieli. A co się dzieje za zamkniętymi drzwiami naszych domów i mieszkań? Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o skalę problemu molestowania seksualnego córek przez ojców i ojczymów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem powszechne oburzenie wywołuje fakt instytucjonalnego ukrywania pedofilskich zbrodni popełnianych przez duchownych Krk, oraz ich praktycznej bezkarności:
http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Polityka-Polska/535543,Kary-dla-pedofili-w-izraelu-a-u-nas.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wszystkiemu winny jest ten straszny diabeł! (...)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Niebywalec
  • Niebywalec
  • 30.01.2011 14:49

Napiętnowany powinien być każdy czyn niemoralny, lub niezgodny z prawem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.