Facebook Google+ Twitter

Pęgów został "Piękną Wsią Dolnośląską 2012"

Tegoroczny IV konkurs wiejski Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – rozstrzygnięty. Wzięło w nim udział prawie 50 wsi z regionu. Zwyciężyła wioska Pęgów.

To satysfakcja zarówno dla jej mieszkańców, jak i dla gminy Oborniki Śląskie, do której piękny Pęgów przynależy. Przedstawiciel zarządu woj. dolnośląskiego podkreślił podczas konferencji prasowej, że ideą konkursu było nie tylko wyłonienie najpiękniejszej wioski w regionie, ale też "wyróżnienie najbardziej kreatywnych i pomysłowych mieszkańców".

Konkurs marszałkowski na "Piękną Wieś Dolnośląską 2012", ma na celu skłonić mieszkańców do podjęcia i prowadzenia zdrowej rywalizacji, szczególnie w dziedzinie utrzymania porządku w obejściu i podkreśleniu wyglądu swojego podwórka i otoczenia. Dzięki konkursowi zacieśnia się współpraca pomiędzy sołectwami, a lokalnymi stowarzyszeniami. Współpraca ta – zdaniem członka zarządu woj. dolnośląskiego – wpływa na rozwój i pozyskiwanie zewnętrznych środków dofinansowania oraz na zdrową aktywizację mieszkańców.

Komisja konkursowa, przed podjęciem decyzji o zwycięstwie konkretnej wioski - odwiedziła wszystkie zgłoszone do konkursu wsie i oceniała m.in. dbałość ludności o zachowanie i utrzymanie wiejskiego krajobrazu, udział i zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańców w życie gminy, współpracę sołectwa z gminą i umiejętność pozyskiwania pieniędzy na nowe inwestycje dla wsi – czytamy w serwisie podroze.dziennik.pl.

W konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska 2012" zwyciężył Pęgów, bo zdaniem jurorów wyróżnił się m.in. organizacją corocznego "Święta Truskawki", które promuje główny lokalny produkt rolników. Sołtys Pęgowa - Marta Rogala podkreśla, że w trakcie "Święta Truskawki", mieszkańcy organizują wiele rozmaitych ciekawych konkursów dla dorosłych i dzieci, w tym konkurs na najlepsze ciasto truskawkowe, koktajl, powidła, ale też na najlepsze i najciekawsze "truskawkowe" przebrania dzieci.

Sołtys Marta Rogala zaznacza również, że truskawka w Pęgowie pozwala jednoczyć mieszkańców wioski, gdyż ludzie chcą, żeby ten wspaniały owoc był jednocześnie "pewnego rodzaju symbolem", toteż nawet przystanki autobusowe we wsi "poobklejane są naklejkami w kształcie truskawek".

Drugie miejsce w konkursie marszałkowskim zdobyła wieś Międzygórze, w gminie Bystrzyca Kłodzka, a trzecie – Potasznia, w gminie Milicz.

W IV odsłonie tradycyjnego już konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska", przyznano także nagrody w kategoriach: "Najpiękniejsza Zagroda"; "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" oraz "Najlepszy start w Odnowie Wsi". Wszyscy laureaci zarówno konkursu głównego, jak i poszczególnych kategorii, otrzymali nagrody pieniężne w wysokości od 1 tysiąca zł do 6 tys. złotych.
Znajdź nas na Google+


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.