Peiffer wygrał sprint w Anterselvie. Sikora jedenasty

Arnd Peiffer po raz pierwszy w tym sezonie odniósł zwycięstwo w Pucharze Świata podczas zawodów w Anterselvie. W sprincie był lepszy od Dominika Landertingera i Christopha Stephana. Tomasz Sikora natomiast zajął miejsce jedenaste.

Wyniki sprintu mężczyzn we włoskiej Anterselvie podczas zawodów o Puchar Świata 2009/2010 / Fot. Mariusz MichalskiW sobotę we włoskiej Anterselvie odbył się w ramach zawodów o Puchar Świata bieg sprinterski mężczyzn. Wystartowało stu trzynastu zawodników, w tym czterech Polaków. Jako pierwszy na trasę 10 km wyruszył Amerykanin Tim Burke, a jako ostatni Słowak Matej Kazar. Tomasz Sikora pobiegł z 46. numerem startowym, Łukasz Szczurek z 52., Łukasz Witek z 58. i Mirosław Kobus z 90. Na linii startu nie pojawili się natomiast dwaj najlepsi biathloniści Norwegii - Ole Einar Bjoerndalen i Emil Hegle Svendsen.

W zawodach zwyciężył po raz pierwszy w tym sezonie Arnd Peiffer. Niemiec na strzelnicy nie pomylił się ani razu i bardzo dobrze pobiegł. Na drugiej pozycji znalazł się Austriak Dominik Landertinger. On na strzelnicy raz spudłował i pomimo lepszego biegu niż zwycięzca, nie był w stanie go pokonać. Landertinger do Peiffera stracił sześć sekund.

Trzecią lokatę uzyskał inny Niemiec, Christoph Stephan, który wprawdzie nie zaliczył karnej rundy (w sprincie za każde pudło na strzelnicy za karę należy pokonać dodatkową rundę długości 150 m - przyp. red.), ale do zwycięskiego rodaka stracił 15,1 sek.

Z dobrej strony pokazał się dziś Tomasz Sikora. Polak na strzelnicy ani razu nie spudłował i zajął wysoką, jedenastą pozycję (+44,1 sek. straty). Jeśli nasz reprezentant taką formę strzelecką jak dzisiaj będzie mieć w Vancouver i poprawi się biegowo, to może zdobyć kolejny w jego karierze medal olimpijski. Na uwagę zasługuje też fakt, że Sikora pokonał o ponad minutę lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Jewgienija Ustiugowa. Rosjanin na strzelnicy spudłował wprawdzie tylko raz, ale zajął odległe miejsce, bowiem na trasie biegu zerwał mu się pas utrzymujący karabin na plecach. Cała operacja wymiany sprzętu spowodowała ogromną stratę czasową i w efekcie zawodnik ten został sklasyfikowany na czterdziestym ósmym miejscu (+1.50,3).

Niestety punktów Pucharu Świata nie udało się zdobyć pozostałym naszym reprezentantom. Łukasz Szczurek po pokonaniu dwóch karnych rund uplasował się na siedemdziesiątej piątej pozycji (+2.38,0). Mirosław Kobus z trzema pudłami zajął dziewięćdziesiąte drugie miejsce (+3.50,0). Natomiast Łukasz Witek spudłował aż czterokrotnie i został sklasyfikowany na dziewięćdziesiątej czwartej pozycji (+3.53,2).

Kolejny start biathlonistów we włoskiej Anterselvie czeka już jutro. Na godz. 15 zaplanowano bowiem bieg pościgowy.