Facebook Google+ Twitter

Pekin. Aresztowania na czas igrzysk

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-20 09:45

Chińskie służby bezpieczeństwa zatrzymały na czas olimpiady 24 chińskich działaczy organizacji pozarządowych, krytyków Komunistycznej Partii Chin i członków ich rodzin. Takie dane przedstawiła nowojorska organizacja Human Rights in China, zajmująca się monitoringiem praw człowieka w Chinach.

Chińskie władze tłumaczą zaostrzenie środków bezpieczeństwa zagrożeniem terrorystycznym. Argument ten wykorzystano jednak przeciwko krytykom władz.

Organizacja poinformowała, że 79-letnią Wu Dianyuan i 77-letnią Wang Xiuyingna skazano na rok pobytu w obozie reedukacji przez pracę. Z powodu wieku kobiet, wykonanie kary zawieszono. Skazane złamały prawo, bowiem domagały się od władz zgody na przeprowadzenie w czasie Igrzysk protestu przeciwko przymusowym wysiedleniom. Z Pekinu usunięto przed olimpiadą bezdomnych i ubogich, wysiedlono też mieszkańców domów, zburzonych przed budową olimpijskich obiektów.

Organizatorzy Igrzysk wyznaczyli w trzech pekińskich parkach specjalne strefy, gdzie po uzyskaniu zgody policji miały odbywać się akcje protestacyjne. Miało to być sygnałem dla Zachodu, że Chiny wypełniają zobowiązania, wynikające z faktu goszczenia u siebie Igrzysk. Podania, które protestujący musieli składać na policji, stały się jednak łatwym źródłem informacji o wszystkich niezadowolonych z sytuacji w Chinach. Dotąd podczas Igrzysk w Pekinie nie odbył się żaden protest, na który chińskie władze wydałybu zgodę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.