Facebook Google+ Twitter

Pekin na chwilę przed otwarciem igrzysk

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-08 08:56

W Pekinie trwają ostatnie przygotowania do ceremonii Inauguracji XXIX Igrzysk, która wieńczy 7 lat przygotowań Chińczyków do największej imprezy sportowej świata. Pekińska Olimpiada będzie najdroższą w historii. Jej zorganizowanie pochłonęło ponad 40 miliardów dolarów.

Na dzisiejszą ceremonię którą reżyseruje znany chiński twórca Hang Yimou ( czyt: dżang imu) rząd w Pekinie wydał ponad 100 milionów dolarów.

Ceremonia otwarcia rozpocznie się dokładnie o godzinie 20.08 czasu lokalnego, czyli 14.08 czasu warszawskiego). Na dzień rozpoczęcia Igrzysk Chińczycy wybrali datę, w której znalazły się aż trzy ósemki, uważane w Państwie Środka za cyfrę przynoszącą szczęście. Na murawie centralnego stadionu, zwanego Ptasim Gniazdem, wystąpi ponad 15 tys. artystów. Ceremonię otwarcia wzbogaci pokaz sztucznych ogni. Organizatorzy poinformowali, że wystrzelonych zostanie 29.000 fajerwerków.

O ceremonii otwarcia nie zapomnieli także obrońcy praw człowieka. Od rana w Pekinie nadaje piracka radiostacja, emitująca apele o uwolnienie więźniów politycznych i zniesienie cenzury w Chinach. Wbrew powszechnej na Zachodzie krytyce, w ceremonii otwarcia weźmie udział m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy i amerykański prezydent George W. Bush. Ten ostatni zapowiedział jednak, że podczas rozmów w Pekinie będzie poruszał tematy dotyczące praw człowieka w Państwie Środka.

O upolitycznieniu igrzysk mówi polski minister sportu - Mirosław Drzewiecki


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.