165053 miejsce

Pekin: Polacy wciąż bez medali

Polska reprezentacja olimpijska nadal bez medalu. Trzeci dzień rywalizacji to między innymi porażka siatkarek z Chinkami, nieudane starty florecistki Sylwii Gruchały oraz judoki Krzysztofa Wiłkomirskiego, ale także optymistyczne starty pływaków oraz drużyny łuczników.

/ Fot. PAP/EPAPolskie siatkarki przegrały z Chinkami 1:3. Podopieczne Marco Bonity wygrały pierwszego seta 25:22, ale następne trzy przegrały 15 :25, 20:25 i 22:25. Po sobotniej porażce z Kubą coraz bardziej oddala się pierwszy cel, jakim jest awans do ćwierćfinału.

Nieźle spisała się drużyna naszych łuczników, która zajęła 5. miejsce. W 1/4 finału Polacy przegrali 222:224 z reprezentacją Korei Południowej, która ostatecznie zwyciężyła w turnieju. Wcześniej przez półtorej godziny do Polaków należał rekord olimpijski. Polscy łucznicy wystąpili w składzie: Piotr Piątek, Jacek Proć i Rafał Dobrowolski.

Aleksandra Klejnowska / Fot. PAP Grzegorz MichałowskiAleksandra Klejnowska zajęła 7. miejsce w olimpijskim konkursie podnoszenia ciężarów, kategoria do 58 kilogramów. Polka w rwaniu i podrzucie uzyskała łącznie 215 kilogramów (95 kg + 120 kg). Zwyciężyła Chinka Yanqing Chen, która zdeklasowała rywalki, uzyskując wynik 244 kilogramów (106 kg + 138 kg). Druga z Polek, Marieta Gotfryd, zajęła 10. miejsce z wynikiem 200 kilogramów.

Zawiodły florecistki, które zakończyły udział w turnieju indywidualnym na 1/16 finału. Magdalena Mroczkiewicz przegrała w tej fazie z późniejszą mistrzynią olimpijską, Włoszką Valentiną Vezzali. Z turnieju odpadły także na tym etapie brązowa medalistka z Aten Sylwia Gruchała oraz Małgorzata Wojtkowiak.

Krzysztof Wiłkomirski juz po drugiej walce odpadł z olimpijskiego turnieju judo, w kategorii do 73 kilogramów. Polak przegrał przez kokę z Mongołem Dashdavaa Gantumurem. W pierwszej walce polski judoka pokonał Łotysza Vsevolodsa Zelonijsa.

Radwańska i Domachowska / Fot. PAP Maciej MalczykDobrze spisała się Agnieszka Radwańska, która awansowała do 2. rundy tenisowej gry pojedynczej. Nasz najlepsza tenisistka, rozstawiona w turnieju z numerem 8., pokonała w dwóch setach 6-1, 7-6 Tajwankę Yung-jan Chan. Mecz trwał 94 minuty i był w drugim secie bardzo zacięty. Polka przegrywała w nim już 1-5, a mimo to zdołała wygrać.

Przemysław Wacha awansował do 1/8 finału turnieju indywidualnego badmintonistów Polak pokonał w Szwajcara Christiana Bosigera 2:1.

Wreszcie dobrze zaprezentowali się pływacy. Katarzyna Baranowska awansowała do półfinału pływackiego wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym. W eliminacjach uzyskała 9. czas, bijąc rekord Polski. Do półfinału awansował też Paweł Korzeniowski, który startuje na 200 metrów stylem motylkowym. Polak uzyskał czas 1:55:21, co dało mu w eliminacjach 5. miejsce. Nie powiodło się natomiast Paulinie Barzyckiej, która odpadła w rywalizacji na 200 metrów stylem dowolnym.

W półfinałach wystąpią także kajakarz Dariusz Popiela i kanadyjkarz Krzysztof Bieryt, którzy startują w kajakarskim slalomie. Popiela był w eliminacjach 5., Bieryt - 12.

Julia Michalska awansowała do półfinału w rywalizacji wioślarskich jedynek. Polska skiffistka zajęła w swoim wyścigu ćwierćfinałowym 2. miejsce. Wygrały Amerykanki, awansowały też trzecie w stawce Włoszki. Półfinały juz pojutrze.

Wczesniej w swoim wyścigu eliminacyjnym drugie miejsce zajęła polska wioślarska ósemka. Polacy nie awansowali bezpośrednio do półfinału i jutro wystartują w repasażach.

Na akwenie w Qingdao zadebiutowali dziś polscy windsurferzy. Zofia Klepacka po dwóch wyścigach regat olimpijskich w klasie RS:X zajmuje 18 miejsce. Polka w swoich dzisiejszych startach dwukrotnie przypływała na 17. miejscu. Jeszcze gorzej wypadł Przemysław Miarczyński, który w swoich startach zajmował w klasie RS:X odpowiednio 17 i 21 miejsce. Polak po dwóch wyścigach plasuje się na 20 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Patryk Piasecki i Kacper Ziemiński startujący w klasie 470 zajmują po dwóch wyścigach 14. miejsce. Polacy przypływali dziś do mety na 20 i 9 miejscu.

Rafał Szukiel, startujący w klasie Finn, zajmuje w klasyfikacji siódme miejsce. Polak w dzisiejszych swoich startach przypływał na odpowiednio na 10 i 14 miejscu.

Po sześciu wyścigach w żeglarskiej klasie 49er Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski zajmują szesnaste miejsce. Nasi reprezentanci przypływali odpowiednio na 12. 14. i 16. miejscu.