Facebook Google+ Twitter

Pekin zarządził żałobę narodową, a pod gruzami jeszcze żyją ludzie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-19 09:42

W Chinach od dziś do środy trwa trzydniowa żałoba narodowa, pierwsza w historii Chińskiej Republiki Ludowej ogłoszona z powodu kataklizmu. Do tej pory spod gruzów zawalonych budynków wydobyto ponad 32 500 ciał, ponad 220 000 osób zostało rannych.

Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć do 50 tysięcy. W tydzień od głównego wstrząsu, w zawalonych budynkach Syczuanu nadal znajdują się tysiące ludzi. Ich szanse na przeżycie są minimalne.

W całych Chinach flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów. Uroczysta ceremonia opuszczenia flagi, przy wschodzie słońca odbyła się także na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Główne chińskie gazety ukazały się w żałobnych szatach graficznych. Dominują zdjęcia cudownie ocalonych z kataklizmu i historie ludzi, którzy nierzadko przez wiele dni starali się dotrzeć do swoich bliskich, ręcznie odgruzowując zawalone domy.

Na trzy dni wstrzymana została sztafeta z olimpijskim ogniem w Chinach. Najprawdopodobniej zostanie także zmieniona jej trasa, bowiem według pierwotnych planów, pochodnia z ogniem miała być niesiona także w Syczuanie, najbardziej zniszczonym przez kataklizm.

Przez trzy dni, w godzinie trzęsienia o 14.28, mieszkańcy Chin trzema minutami ciszy mają uczcić pamięć ofiar kataklizmu. Chińskie władze zaapelowały o odwołanie imprez rozrywkowych w czasie żałoby narodowej. Z tego powodu nie odbędą się m.in. koncerty zaplanowane w ramach Dni Kultury Polskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.