Facebook Google+ Twitter

Pełne wydanie powieści „Miasto i psy”

„Miasto i psy”, dzieło światowej sławy peruwiańskiego pisarza Mario Vargas Llosy, zostało opublikowane bez cenzury.

 / Fot. Okładka książkiW 1963 r., gdy wydano tę debiutancką powieść autora „Rozmowy w Katedrze’”, wybuchł skandal. W szkole wojskowej Leoncio Prado w Limie, miejscu akcji powieści, zapłonął stos złożony z egzemplarzy „Miasta i psów”, nie brakowało również kontrowersji na tle obyczajowym, gdyż książka obfituje w naturalistyczne opisy seksu i przemocy. Było to przyczyną jej niepełnego wydania w Polsce. Cenzorzy PRL uznali za nieodpowiednie kilka fragmentów, m.in. opisujący homoerotyczną scenę kadetów podchmielonych nielegalnie zdobytym alkoholem.

Autor, opierając się na własnych doświadczeniach, opowiada historię wrażliwego chłopca, który nie potrafił odnaleźć się w sadystycznej i brutalnej rzeczywistości szkoły wojskowej, w której musiał przeżyć kilka najbliższych lat. Llosa zdradził szczegóły internatowego życia, pełnego hazardu, przemycanych papierosów, terroru i seksualnych doznań. Pisarz ten okres swego życia wspomina jako horror pełen brutalności. Wojskowi dręczyli swoich podwładnych i siebie nawzajem.

Czytelnik stopniowo poznaje szczegóły wojskowego rygoru oraz hierarchii, która przenika całą tę małą społeczność. Opiekunowie znęcają się nad kadetami, piąty rok nad czwartym, a czwarty nad trzecim itd. Ów porządek nie traci swojego znaczenia również poza murami szkoły; wyraża postawę macho wobec kobiet i dzieci, bezwzględną przewagę ludzi z bogatych dzielnic nad tymi z biednych, wciąż trwający rasizm, uprzedzenia i kultywowaną do końca życia przemoc.

Llosa odżegnując się od realizmu magicznego, przywołuje egzotyczną i tajemniczą atmosferę Peru. Powieść "Miasto i psy" jest uznawana za jedno z największych dokonań pisarza, którego książki są po prostu dobre. Dzięki wspaniałej narracji w ciekawy i zajmujący sposób, pokazują panoramę problemów, z którymi zmagają się mieszkańcy jego ojczyzny.

„Miasto i psy” Mario Vargas Llosy ukazało się nakładem wydawnictwa Znak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Llosa zawsze jest równie genialny ;-)
a za przyzwoitą recenzję 5 ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.