Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22939 miejsce

Pełnia Księżyca i jej zwyczajowe znaczenia w Ameryce Północnej

Pełni przypisuje się wiele różnych znaczeń, przedstawia za symbol, chętnie eksponuje prace o walorach estetycznych. Przez wieki znalazło sobie również miejsce nazewnictwo, obecnie już tradycyjne, czego przykładem jest kontynent Ameryki Północnej.

Statua Wolności na tle Księżyca w pełni. http://www.astropt.org/2012/05/06/mais-algumas-fotos-da-grande-lua-e-algumas-curiosidades/ / Fot. Visar KryeziuDla wielu każda pełnia Księżyca jest podobna do siebie. Ot, jaśniej w nocy jest i naturalny satelita Ziemi daje się zauważyć w całej swojej krasie. Jednakowoż w wielu kulturach nie ma pełni bez znaczenia i już same nazwy na określenie tej fazy, jakie funkcjonują z dawien dawna, są w swojej nomenklaturze istotną wskazówką dla rolników, rybaków czy żołnierzy. 

Nazwy pełni Księżyca jakie występują na obszarze kontynentu północnoamerykańskiego wywodzą się od rdzennych mieszkańców tych terenów, które obecnie stanowią północne i wschodnie Stany Zjednoczone. Wspólnoty o cechach plemienności występujące tam kilkaset lat temu, obserwowały pory roku nadając im nazwy w odniesieniu do wskazówki, którą to rolę pełnił cyklicznie powtarzający się Księżyc. Ostatecznie przyjęły się nazwy dla każdego miesiąca w roku. 

Oczywiście w tradycyjnych nazwach pełni Księżyca zachodzi pewna różnorodność, ale ogólnie są takie same, jakich używali Indianie z plemienia Algonkinów, zamieszkujących pierwotnie Nową Anglię, głównie w okolicach Wielkich Jezior. Europejscy osadnicy wraz ze swoim przybyciem zaprowadzili własne zwyczaje i stworzyli kilka nazw. Mat. ilustr. http://www.techtimes.com/articles/5681/20140416/blood-moon-what-has-christian-apocalypse-got-to-do-with-lunar-eclipse.htm / Fot. Chad MillerWarto nadmienić, że miesięczna wędrówka Księżyca po niebie, liczona jako miesiąc synodyczny (lunacja), to średnio 29,5 dnia, od pełni do pełni, lub od nowiu do nowiu; kwestia umowy czy konwencji zależy od formalnej wagi zagadnienia. Przy czym daty kolejnych faz w jakie wstępuje nasz naturalny satelita, w tym pełni, nie są stałe. Wynika to z różnic zachodzących zmian prędkości i odległości ciał pozostających we wzajemnej geometrii układu; przede wszystkim Ziemia i Słońce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Księżyc w pełni był dla mnie zawsze tajemniczy, wręcz magiczny. Ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.