Facebook Google+ Twitter

Pełnomocnicy rodzin ofiar: Wysokość odszkodowań jest skandaliczna

"To skandaliczne, żenująco niskie propozycje, próba przykrycia raportu MAK" - tak wysokość zadośćuczynienia dla członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej ocenił mec. Bartosz Kownacki, reprezentujący część z nich. Prokuratoria Generalna zaproponowała po 250 tys. zł. dla członków rodzin każdej z ofiar.

 / Fot. Domena publicznaZgodnie z propozycją Prokuratorii Generalnej, najbliżsi członkowie rodzin ofiar, którzy zgłoszą się do Prokuratorii i wyrażą wolę zawarcia ugody, otrzymają zadośćuczynienie w wysokości 250 tys. zł. Zgodnie z Kodeksem cywilnym będzie to świadczenie materialne za "krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej". Zawarcie ugody nadal pozwala członkom rodzin, na dochodzenie przed sądem ewentualnych roszczeń związanych z katastrofą, na innych podstawach prawnych.

"To skandaliczne, żenująco niskie propozycje, próba przykrycia raportu MAK" - powiedział tvn24.pl mec. Bartosz Kownacki, reprezentujący sześć rodzin ofiar katastrofy: gen. Andrzeja Błasika, Sławomira Skrzypka, Tomasza Merty, Grażyny Gęsickiej, Bożeny Mamontowicz-Łojek i Wojciecha Seweryna. Porównał proponowane kwoty odszkodowaniami, jakie musiałaby wypłacić bliskim ofiar cywilna linia lotnicza, która z tytułu Prawa Lotniczego ma obowiązek ubezpieczać każdy lot. "Tam minimalne odszkodowanie to milion złotych" - podkreślił. "Tutaj, jeśli ofiara katastrofy pozostawiła np. żonę i trójkę dzieci, to uzyska się ten milion. A jeśli pozostała tylko jedna osoba - to ma jedynie ćwierć miliona. Przecież do Katynia nie leciały przypadkowe osoby. Taka propozycja nie przystoi" – Zaznaczył też, że zazwyczaj takie negocjacje są niejawne, a podawanie szczegółów propozycji do informacji publicznej jest niespotykane.

Z kolei pełnomocnik Marty Kaczyńskiej, mec. Marcin Dubieniecki, powiedział, że decyzja o ujawnieniu propozycji odszkodowań to kolejna "propagandowa zagrywka rządu". "Jako pełnomocnik uważam to za przedwczesne, ponieważ nie zakończyło się jeszcze postępowanie karne w tej sprawie. Odnosząc się do zaproponowanej kwoty, to w ogóle nie będę tego komentował. Kwota 250 tys. zł jest, według mnie jako pełnomocnika, w ogóle nie do przyjęcia" - dodał.

Mecenasi Roman Giertych i Rafał Rogalski twierdzą, że dla ich klientów odszkodowania są sprawą drugorzędną. Chcą tylko ustalenia prawdy. Giertych przyjął do wiadomości wysokość odszkodowania nie wykluczył jednak, że będzie wnosił o jego zwiększenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (54):

Sortuj komentarze:

gloria
 • gloria
 • 24.03.2011 15:53

moja mama zgineła w wypadku została potrącona przez samochód i firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania ,bo mama była po spożyciu alkoholu(1 piwo),jakim cudem rodzina generała błasika dostanie odszkodowanie są ludzie i ludzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
polak patriota
 • polak patriota
 • 06.02.2011 07:57

Ile dostana powodzianie? Arogancja rzadu i PiSu w szczegolnosci jest bulwersujaca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Zamyślewska
 • Elżbieta Zamyślewska
 • 03.02.2011 12:14

Przeczytałam wypowiedzi Państwa i całkowicie się z nimi zgadzam. Jestem oburzona a zarazem wściekła, że "zwykli" ludzie w obliczu takich tragedii jakie miały miejsce np. wystawa gołębi (zawalony dach) nie są na równi traktowani z rodzinami ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil
 • Kamil
 • 01.02.2011 09:55

Skandaliczne jest żądanie odszkodowań i to tych co są rzekomo tacy katoliccy.Zapomnieli że trzeba się ubezpieczyć,to mało ale bezszczelnie jest bogacić się na śmierci bliskich,jest to wyłudzanie pieniędzy podatnika od państwa

Komentarz został ukrytyrozwiń
mgery
 • mgery
 • 23.01.2011 16:54

to skandal żeby wypłacać tak wysokie odszkodowania teraz wiadomo gdzie pójdzi e podwyżka watu draństwo

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
 • re
 • 23.01.2011 14:12

Dostali kasę i krzyczą:Skandal?Jak im mało to niech się sądzą z powództwa cywilnego z kim tylko chcą-nawet z samym Panem Bogiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to propozycja anonimowa? Wydaje się, że powinniśmy poznać autora tej propozycji jak również autora tego, że rząd będzie zmuszony ponosić koszty odszkodowań.
Czy nie lepiej by odpowiedzialność ponosili odpowiedzialni? Czy oni jeszcze żyją, czy też wszyscy zginęli nad Smoleńskiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel
 • Ja Obywatel
 • 23.01.2011 10:36

Jeżeli adwokat uważa, że to są małe pieniądze mógł poradzić przed lotem aby się ubezpieczyli. Wszyscy do tego samolotu wchodzili pełni dumy, że zostali zaproszeni przez Prezydenta, targowali się nawet o miejsca tak, że zapomnieli się ubezpieczyć. Proszę nie mówić ile otrzymują ofiary cywilnych linii lotniczych, to nie jest to samo. Tam każdy kupujący bilet jest automatycznie ubezpieczony. W tym przypadku lecieli za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ARCY77
 • ARCY77
 • 22.01.2011 20:35

Olbrzymie odszkodowania przyznane przez rząd dla rodzin ofiar wypadku smoleńskiego to SKANDAL!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnoszę wrażenie, że VIP-y przyznają prawo do uczuć wyższych tylko członkom własnej "kasty".

"Rodziny (...) dostały daleko idącą pomoc. W niektórych przypadkach, może to źle zabrzmi, ale będą miały więcej pieniędzy, niż wtedy, kiedy mąż i ojciec żył i pracował".

To słowa premiera. Tyle że nie Tuska, a Kaczyńskiego, zaś wspomniane rodziny to bliscy ofiar tragedii w Halembie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.