Facebook Google+ Twitter

"Pełny dotyk kobiety" od kulis

Z Mariolą Kowalską, prezes Fundacji „Równi Wśród Równych” i Anną Żórawską z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” rozmawiali: Bogdan Węgrzynek i Robert Więckowski

Fundacja Równi Wśród Równych jest dość młoda, a to już Wasza kolejna ciekawa akcja.
Plakat Pełny Dotyk Kobiety / Fot. materiały organizatoraMK: - Istniejemy od 2010 roku, początki były spokojne, ale od ubiegłego roku staramy się działać naprawdę dynamicznie i pomysłów nam nie brakuje. Były już "Godne wakacje bez wykluczeń", zorganizowane dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, był piknik dla seniorów, były projekty dla dzieci ze szkół integracyjnych i specjalnych ośrodków wychowawczych. Udało nam się także zorganizować coś niezwykłego, mam wrażenie, że spektakularnego. – Koncert dla i na rzecz osób chorych na rzadką chorobę SLA. Działania dla tej grupy będziemy zresztą kontynuować.

Teraz natomiast proponujecie coś dla pań niewidomych i niedowidzących - „Pełny dotyk kobiety”. Skąd ten pomysł?
MK:Pełny Dotyk Kobiety / Fot. materiały organizatora - Kilka lat temu, pracując dla firmy fonograficznej, wydawałam płyty DVD z filmami dostosowanymi do odbioru przez osoby niewidzące i niesłyszące. Pomagałam też promować pierwsze wydarzenia organizowane w ramach projektu „Poza ciszą i ciemnością” Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. To był rok 2008, a projekt, w ramach którego wydarzenia kulturalne udostępniane są osobom z niepełnosprawnością sensoryczną, szczęśliwie jest realizowany do dziś z coraz większym rozmachem.

Pamiętam doskonale pierwszy seans w kinie Muranów i tłumy osób niewidzących i niesłyszących, które przybyły na tę niezwykłą, w polskich warunkach,
projekcję. Kolejne wydarzenie, z jakim byłam związana, to wydanie płyty DVD z opatrzonym audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących koncertem Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Było to na pewno pierwsze i dotychczas chyba jedyne takie przedsięwzięcie – śpiew i taniec dostosowany do obejrzenia przez niewidzących i niesłyszących.

Teraz, jako Fundacja Równi Wśród Równych, mamy w planach wiele działań wspierających niepełnosprawnych z dysfunkcjami wzroku i słuchu. "Pełny dotyk kobiety" jest pierwszym takim przedsięwzięciem i mam nadzieję, że po nim zrealizujemy kolejne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.