Facebook Google+ Twitter

Pendolino - awaria podczas nocnych testów

Dzisiaj w nocy miały miejsce jazdy próbne na Centralnej Magistrali Kolejowej, podczas której doszło do poważnej awarii Pendolino. Do usunięcia pojazdu z torów potrzebna była lokomotywa z Warszawy.

PKP IC Pendolino; zdjęcie zrobione podczas pierwszej prezentacji w Polsce (Wrocław Główny). By Jjajjo (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. JjajjoDzisiaj w nocy miały miejsce jazdy próbne na Centralnej Magistrali Kolejowej podczas której doszło do poważnej awarii Pendolino. Do usunięcia pojazdu z torów potrzebna była lokomotywa z Warszawy.

Planowany na 14 grudnia wyjazd superszybkich pociągów Pendolino wymaga przeprowadzenia ostatnich procedur weryfikujących stan techniczny składów.

Kolejarze zapewniają, że awaria nie jest równoważna z wykryciem wad fabrycznych Pendolino. Stwierdzono połamanie pantografu lecz nieznana jest przyczyna tego zniszczenia. Podczas wcześniejszych testów superszybkich pociągów nie odnotowano takich problemów. "Do zdarzenia doszło na szlaku Strzałki - Biała Rawska" - wyjaśnia Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity dla Kuriera Kolejowego - "Być może doszło do obniżenia sieci trakcyjnej. Dokładne przyczyny poznamy dopiero wtedy, gdy pojazd zostanie ściągnięty do naszego zaplecza techniczno-postojowego na Olszynce Grochowskiej w Warszawie".

Przeprowadzenie jazd próbnych zakłada przejazd Pendolino na dystansie około 5000 km, gdzie ostatecznie wyeliminowane zostaną wszelkie możliwe usterki. 14 grudnia superszybkie pociągi przyjmą pierwszych pasażerów. Od 15 listopada będzie można nabywać bilety w przedsprzedaży na przejazdy nowymi kolejami.

Spółka PKP Intercity dysponuje 20 włoskimi pociągami. Pasażerowie będą mogli podróżować 13 superszybkimi Pendolino, przy czym pięć składów kolei będzie pozostawać w rezerwie. Czas przejazdu z Warszawy do Gdańska - 2 godziny 58 minut, do Wrocławia - 3 godziny 42 minuty, do Krakowa - 2 godziny 28 minut, a podróż ze stolicy do Katowic to zaledwie 2 godz. 34 minuty.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to około 400 mln euro.

Biuro prasowe PKP Intercity przysłało oświadczenie w tej sprawie. Publikujemy je w całości:

"Podczas nocnych jazd testowych Pendolino na Centralnej Magistrali Kolejowej doszło do usterki pantografu. Przyczyną zdarzenia był prawdopodobnie błąd obsługi pociągu zapewnianej przez producenta. Pociąg wrócił do stacji serwisowej w Warszawie, gdzie pantograf zostanie naprawiony."


źródła: Kurier Kolejowy
RMF24
businesstraveller

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To może byś stały widok, do którego warto się przyzwyczaić. Cud techniki ciągniony przez starą lokomotywę. I tak to szybciej nie pojedzie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyobrażam sobie Smolenia, jak wychodzi na scenę i mówi: Pendolino jest dobre, tylko pantograf do bani...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.