Facebook Google+ Twitter

Pendolino ma kłopoty. Nowe składy nie wyjadą na tory w grudniu

Pociągi Pendolino mogą nie wyjechać na polskie tory w grudniu, tak jak to pierwotnie ustalono. Powodem są kłopoty z wynegocjowaniem kontraktu.

 / Fot. By Travelarz (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsJak pisze tvn biznes i świat, pociągi Pendolino miały wyjechać na tory 14 grudnia. Prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ponieważ firma Astom nie dostarczyła składów zgodnych z zamówieniem PKP Intercity. Ponadto, Astom żąda anulowania kar umownych za opóźnienia, na co nie chce się zgodzić PKP Intercity.

Pierwszych osiem składów Pendolino wraz z homologacją, czyli dokumentami pozwalającymi na poruszanie się po torach z prędkością 250 hm/h PKP Intercity miał otrzymać 6 maja. Ponieważ wciąż brakuje homologacji, PKP nalicza kary umowne dla Alstomu i chce, aby spór z dostawcą pociągów rozstrzygnął Sąd Arbitrażowy.

PKP Intercity podkreśla, że nie może odebrać składów, które nie są zgodne z zamówieniem, czyli nie posiadają homologacji. Alstom natomiast tłumaczy, że jego zobowiązaniem było dostarczenie pociągu osiągającego prędkość maksymalną 250 km/h. Firma o wszelkie niepowodzenia obwinia infrastrukturę w Polsce. Jak zauważa koncern, uniemożliwia ona przeprowadzenie wszystkich potrzebnych testów.

Prawdopodobnie, pierwszym możliwym terminem dla Pendolino na polskich torach jest marzec 2015 roku.

PKP Intercity za 20 pociągów zapłaciło około 400 milionów euro. Kontrakt z francuską firmą Alstom o wartości 665 mln euro obejmuje, poza dostawą pociągów, techniczne wsparcie przy ich utrzymaniu przez 17 lat oraz budowę zaplecza technicznego w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.