Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10041 miejsce

Pendrive czy dysk przenośny?

Prężnie rozwijające się nowe technologie sprawiają, że mamy coraz bardziej realistyczne gry wideo oraz lepszą jakość obrazu i dźwięku.

 / Fot. Tokugawapants, CC3.0Najnowsze produkcje gier zajmują obszar przestrzeni dyskowej nawet na poziomie 30GB. Plik wideo o wysokiej rozdzielczości w standardzie HD 264 3D zajmują ok. 7GB. Korzystając na bieżąco z tych technologicznych dobrodziejstw może się okazać, że nasza pamięć dyskowa nie pomieści wszystkich tych plików. Warto więc zastanowić nad rozwiązaniem, które zapewni nam największy komfort. Dobrze byłoby swoje pliki móc przeglądać na różnym sprzęcie np. otworzyć film na odtwarzaczu Blu-ray.

Chcąc cieszyć się przenośnością swoich danych musimy podjąć decyzję dotyczącą sprzętu, który będzie je przechowywał. Na rynku do dyspozycji posiadamy do wyboru dwa rodzaje pamięci przenośnej - pendrive i zewnętrzny dysk twardy. Należy zaznaczyć, że jedno urządzenia jak i drugie ma swoje zasadnicze zalety, jak i wady.

Dokonując szybkiego przeglądu dostępnych na polskim rynku pendrive i zewnętrznych dysków twardych, w oczy rzuca się szereg różnic.

Pendrive - niewielkie urządzenie pamięci masowej

Pendrive to niewielkie mieszczące się w kieszeni urządzenie (ok.7cm). Natomiast gabaryty zew. dysku twardego są nieco pokaźniejsze. Tak więc pewien komfort i przewagę nad dyskiem ma pendrive. Jednak jak każdy kij ma dwa końce, tak przewaga małego urządzenia nad konkurentem się kończy. Jak wcześniej wspomniałem pliki multimedialne ważą coraz więcej. Zapotrzebowanie na gigabajty rośnie z dnia na dzień. Pendrive kuleją trochę w tej sferze z paru powodów. Dostępny w segmencie polskich sklepów, największy (pojemnościowo) pendrive, to 256GB. Mając niewielką kolekcje plików do przechowania, to nawet mógłby posłużyć jako komfortowe urządzenie (ok. 34 filmy h264 bądź 56 DVD).

Niestety tuż po przetestowaniu prędkości odczytu (zapisu) okazuje się, że teza o komforcie legnie w gruzach. Domowemu testowi przy użyciu Everest Ultimate Edition 5.50.2100 oraz DiskBench XP poddany został Kingston DataTraveler 310, którego prędkość zapisu małych plików oscyluje w granicach 2MB/s. Dużych plików sięga do 9MB/s. Zapis pliku zajmującego 7GB zajmie ok. 13-16min. Jest to stanowczo za dużo jeżeli chcemy przekopiować kilka dużych plików. Cena detaliczna tego gadżetu sięga kwoty w wysokości ok. 2300zł. Cena w stosunku do jakości jest stanowczo za wysoka.

Zanim przejdziemy do segmentu dysków twardych, przeanalizujmy jeszcze inny model pamięci flash. Na tapetę weźmiemy Super Talent Technology 256GB. Tutaj sytuacja jest o niebo lepsza - maksymalna prędkość zapisu 184MB/s. Jednak nie ma co się zbytnio ekscytować, bowiem jest to prędkość maksymalna podana przez producenta. Nie mając możliwości przetestowania jej osobiście, nie wiadomo jaką posiada średnią prędkość zapisu. Cena tego cacuszka, to 2600zł. Jako jeden z nielicznych może się okazać wartym uwagi urządzeniem. Choć na czas kiedy nie znana jest średnia zapisu nie ogłaszałbym go liderem urządzeń przenośnych.

Zew. dysk twardy - duży transfer zapisu danych

A jak to wygląda w sytuacji zew. dysków twardych? Ciekawą propozycją jest Iomega Prestige Desktop 35186 2TB. W porównaniu do pamięci flash uwagę zwraca jego dużą pojemność. W przypadku dysków twardych prędkości z zakresu 1-2TB, to norma. Iomega oferuje śr. zapisu na poziomie prędkość 135MB/s. Zapłacimy za niego w sklepie ok. 600zł. W porównaniu do największego powierzchniowo pendrive jest 7 razy większy. Oferuje szybszy zapis plików. A co najważniejsze jest ponad trzykrotnie tańszy. Jego jedynym minusem jak w przypadku wszystkich dysków jest jego wielkość 3,5 cala.

Na rynku pojawiają się coraz lepsze, pojemniejsze nośniki pamięci. Jeżeli potrzebujemy dużej pojemności, wysokiej prędkości zapisu i nie przeszkadza nam wielkość urządzenia, to wybór powinien paść na zewnętrzny dysk. Natomiast, gdy cenimy sobie niewielki rozmiar pozwalający schować urządzenie do kieszeni. Czy nie mamy potrzeby posiadania bardzo dużej pojemności, czy prędkości. Odpowiednim wyborem będzie pendrive.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

john
  • john
  • 16.07.2012 06:25

po wała dysk zewn za kupę kasy: lepsza stacja dokująca na usb 3.0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście chodzi o pojemność, a nie o prędkość - pomyłka. O interfejsach USB 2.0 i 3.0 może w jakimś innym odrębnym artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W przypadku dysków twardych prędkości z zakresu 1-2TB, to norma." - powinno być "pojemność z zakresu"! Bo wątpię, po co skakać z bitów na bajty, skoro już jedna prędkość w "megabajtach" została podana. Ogólnie materiał ciekawy, choć drążąc ten temat, dodałbym dyski przenośne 2,5 cala, podpinane przez USB (2.0 lub 3.0 i różnice) oraz domowy serwer plików typu NAS - chyba, że to temat na osobny materiał. Ogólnie <4> Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.