Facebook Google+ Twitter

"Peowiak" w modzie - polityczna asekuracja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-11 14:01

Czy PO jest partia przyszłej inteligencji? Studenci wskazują na Platformę jako ich przedstawiciela. Co myślą naprawdę?

Sejm / Fot. bundu, flickr.com, creative commonsImpreza... ktoś pyta: "którą partię popieracie?". Co prawda savoir vivre uczy, że wśród znajomych nie powinno się rozmawiać o polityce, ale kości zostały już rzucone i trzeba się jakoś z tym uporać. Część osób wymiguje się od odpowiedzi, a pozostali wskazują PO, jednak bez żadnego uzasadnienia. Temat szybko zostaje zmieniony na inny, przyjemniejszy, ale mi ta krótka rozmowa utkwiła w pamięci. Gdyby PO rzeczywiście cieszyła się takim poparciem, osiągnęłaby w ostatnich wyborach znacznie więcej. Wniosek: bycie "peowiakiem" jest po prostu w modzie, a wynika to ze swoistej bezbarwności tego stronnictwa, co przy negatywnych asocjacjach związanych z innym ugrupowaniami zbiera owoce...

SLD
Ta lewicowa i socjaldemokratyczna partia kojarzy sie z komunizmem i homoseksualizmem. Pierwsze wynika z faktu, że jest następczynią PZPR, a drugie z poparcia jakie udziela gejom i lesbijkom. Jej zwolennik będzie więc pewnie homoseksualistą o poglądach komunistycznych. Brakuje jeszcze pochodzenia żydowskiego i będziemy mieli nowego "wroga trójjedynego".

LPR
Jak nie w jedną, to w drugą stronę. Odwoływanie się do przedwojennych ugrupowań ZLN i jego następcy SN przyniosło negatywny skutek, ponieważ przywodzi na myśl skojarzenia z niechlubną częścią działalności tych partii, a więc z antysemityzmem. Do tego dochodzą jeszcze wybryki Młodzieży Wszechpolskiej i powstaje teza, że zwolennik LPR to antysemita i neonazista.

PSL i Samoobrona
Oba stronnictwa uchodzą za chłopskie. Drugie budzi więcej kontrowersji. Samoobrona kojarzy się z ostatnimi seks-aferami, różnej maści blokadami i brakiem kultury osobistej. Poparcie Samoobrony nie przynosi chluby w towarzystwie uważającym się za inteligenckie.

PiS
Partia rządząca nigdy nie jest w modzie, gdyż jej działalność zawsze mija się z przedwyborczymi obietnicami. Przyszyta zostaje łatka oszustów i złodziei. Inne wyróżniki PiS-u? Religia w wydaniu Radia Maryja, "mohery", "kaczuchy" itd. Elektorat musi siłą rzeczy się składać ze starszych pań zafascynowanych o. Rydzykiem... That's not cool...

A co z PO?
No właśnie. Jakie skojarzenia budzi PO? Liberalizm Tuska? Większość osób nie ma zielonego pojęcia czym jest liberalizm i jakie są jego założenia, a i postać Donalda Tuska przywodzi na myśl raczej kaczkę z bajek Walta Disneya niż wyrazistego polityka. Podobnie jest z programem Platformy Obywatelskiej.

Być "peowiakiem" jest więc najbezpieczniej, a im więcej młodych ludzi przyznaje się do wspierania PO, tym bardziej partia ta staje się partią młodzieży. Jak to naprawdę wygląda pokażą następne wybory.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wydaje mi się , ze wyborcy coraz częściej będą glosować nie na to co jest "cool", tylko na tych polityków którzy reprezentują ich egoistyczny, partykularny interes. Wtedy będzie zupełnie normalnie.
Dobrze byłoby się wiec zastanowić czyje interesy (jakich grup społecznych) reprezentują nasze partie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Gdyby PO rzeczywiście cieszyła się takim poparciem, osiągnęłaby w ostatnich wyborach znacznie więcej."

To wynika z faktu, że studenci popierają, ale nie głosują, bo nie chce im się załatwić formalności umożliwiających głosowanie poza miejscem zamieszkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.08.2007 19:27

Chodzi o powszechne skojarzenia z poszczególnymi partiami potwierdzonymi w badaniach socjologicznych i o to, że PO takiego szczególnie wyrazistego skojarzenia nie wzbudza, a jak pokazują badania między wyborami respondenci najczęściej wskazują centrum, którego de facto nie mamy na naszej scenie politycznej. Takim mało wyrazistym centrum staje się więc PO.
Przypuszczalnie w nadchodzących wyborach PO nie uzyska tyle, ile dostaje w sondażach, a zyskają PiS, PSL i być może LPR, ponieważ w czasie wyborów ludzie się radykalizują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem strasznie to pokrętne i kiepsko uzasadnione. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.08.2007 14:11

(+) ciekawe rozwazania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.