Facebook Google+ Twitter

Pepiki maja się dobrze

W sposób kroki acz treściwy starałem się porównać stan gospodarki czeskiej i jak się ma do onej polska rzeczywistość.

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4573962
Wiele razy w przeszłości Czesi udowadniali,że są narodem mądrzejszym od polskiego a zarazem utwierdzali się w przekonaniu o tym aby na polaków w razie potrzeby nie liczyć.
Kiedy Wacław III podróżował do kraju nad Wisłą aby objąć po swym ojcu koronę Polski,to został z polecenia Łokietka i możnych małopolski zamordowany na Śląsku.
Kiedy wybuchło w Czechach powstanie ludowe Husytów i ci poprosili Jagiełłę o pomoc,to ten miast nie dość,że pomocy nie udzielił to jeszcze rękę przyłożył do mordowania husytów przez niemieckich krzyżowców.

W 1918 r. gdy Piłsudski,ten rzekomy zbawca narodu wolał przelewać polską krew na stepach Ukraińskich niż porozumieć się z południowym sąsiadem co do przebiegu granic.Ochotę na zagarnięcie części Śląska Cieszyńskiego przejawiali nie tylko Polacy
ale także Niemcy,to zmusiło prezydenta Masaryka do zajęcia rzeczonej dzielnicy aby uchronić ją przed wojenną zawieruchą.

W 1938 r. wojsko polskie razem z armią hitlerowskich Niemiec najechały Czechy aby opanować cały Śląsk Cieszyński za nic mając możliwości podpisania stosownego traktatu obronnego.
To samo zrobił trzydzieści lat później razem z armią czerwoną gen.Jaruzelski i tego naród czeski do dnia dzisiejszego zapomnieć nie może jak z polską pomocą dławiono przemiany społeczne,które już wtedy mogły uczłowieczyć system zwany dziś totalitarnym.

Po obaleniu systemu socjalistycznego na czele państwa czeskiego stanął wybitny intelektualista i humanista Vaclav Havel.W Polsce na początku transformacji krajem rządzili ciemny elektryk Wałęsa z Najświętszą Panienką w klapie marynarki i Balcerowicz (niedawno co nawrócony komunista).Rezultat.W Czechach przywódcy partyjni i działacze wszystkich szczebli oraz funkcjonariusze służb bezpieczeństwa mieli zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk co uchroniło przed powstaniem skorumpowanej nomenklatury polityczno-gospodarczej (co miało miejsce w naszym kraju).

Przekształcenia gospodarcze w Czeskiej Republice przebiegały bez większych zawirowań i morderczych wyrzeczeń społeczeństwa jak to się działo w Polsce.Przemiany były racjonalne i przemyślane,tak aby społeczeństwo czeskie na transformacji i dekomunizacji zyskało a nie straciło.W Polsce niewielka grupa społeczeństwa jedynie zyskała czym skutecznie zahamowano powstanie i rozwój klasy średniej.

U naszych południowych sąsiadów począwszy od państwowych gospodarstw rolnych a na hutach skończywszy najpierw wprowadzano spółki pracownicze a pracownikom przekazywano udziały w zakładach (kuponowki) a potem poszukiwano dla tychże zakładów zagranicznych inwestorów nie tracąc udziałów w zyskach przez pracowników.

Stworzono w Czechach system prawny,który spowodował napływ zagranicznego kapitału w takiej skali,że zabrakło siły pracowniczej dla zapewnienia prawidłowej działalności w nowo powstałych zakładach.Sprowadzano pracowników z zewnątrz,najwięcej ze Słowacji i Wietnamu a i polaków tam nie brakuje (Mlada Boleslav i Pilzno).

Bezrobocie w Czechach nigdy nie przekroczyło tak jak w Polsce 20 procent a zawsze oscylowało w granicach 4-8 proc.

U naszych czeskich sąsiadów wciąż funkcjonują zakłady o ustalonej międzynarodowej renomie takie jak;Skoda,Tesla czy produkujące ciągniki dla rolnictwa Zetor.W Polsce zamknięto zakłady Ursusa,FSO czy zakłady telekomunikacyjne Kasprzak.O zamkniętych hutach czy stoczniach nie wspomnę.

Czy Polacy są w stanie uczyć się od Czechów odpowiedniej prospołecznej polityki rozwoju?Raczej nie,znając pychę i arogancję mojego narodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.