Facebook Google+ Twitter

Pere Romanillos - "Wielkie błędy człowieka". Recenzja książki

Czy ludzkie błędy rządzą historią? Czy prawdą jest, że zbrodniarze nominowani byli do nagrody Nobla? Jak banalne pomyłki, błędy i absurdalne pomysły mogą spowodować plagi, wojny, katastrofy czy światowe kryzysy? - o tym dowiesz się z książki Pere Romanillosa.

Strona tytułowa Pere Romanillos - Wielkie błędy człowieka / Fot. Fot. Lesław AdamczykBogato ilustrowana książka pełna ciekawostek!
Historia ludzkości jest zależna od decyzji, które wielokrotnie prowadziły do nieoczekiwanych skutków. Wielkie bitwy zostały przegrane, królestwa upadały, miasta obracały się w gruzy - tego wszystkiego można było uniknąć, gdyby ludzie postępowali rozsądnie.

Historia medycyny, odkryć naukowych i postępu technicznego również jest pełna przykładów błędnych przekonań: przez wieki uważano, że Ziemia znajduje się w centrum wszechświata, a upuszczanie krwi leczy wszystkie choroby. Trzeba było wielu lat, by obalić twierdzenia, że papierosy są zdrowe, a kokaina jest środkiem leczniczym. Jednocześnie wiele odkryć zostało dokonanych zupełnym przypadkiem. Właśnie przypadkowi zawdzięczamy bowiem elektromagnetyzm, radioaktywność czy penicylinę.

Kolejny rozdział książki to ciekawostki z dziedziny ekonomii i biznesu. Jak doszło do krachu na Wall Street w XX wieku, a jak do kryzysu finansowego w XXI wieku. Kto odrzucił Beatlesów, a kto stracił na organizacji olimpiady. Niektóre błędy wydają się oczywiste z perspektywy czasu, ale czy będąc na miejscu decydentów, nie postąpilibyśmy podobnie?

Niektóre błędy, mimo że prowadziły do katastrof, na przykład zatonięcie Titanica, jednocześnie przyczyniały się do opracowania rozwiązań, które pomagają zapobiegać nieszczęściom w przyszłości - takich jak obowiązek wyposażenia statków w odpowiednią liczbę łodzi ratunkowych. Rozdziały dotyczące techniki, środowiska naturalnego i innych ludzkich błędów są pełne interesujących przykładów ludzkiej nierozwagi. Niektóre są dobrze znane, inne mogą być dla czytelnika nowością, ze wszystkich jednak powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Niestety, głupota jest niezniszczalna.

Wielkie błędy człowieka
Pere Romanillos
Oprawa miękka, s. 296
Wydanie: pierwsze
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012
ISBN: 978-83-01-16750-9
Format: 15,5x21 cm

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Oby jak najmniej błędów wykonywać. Ot, dla przykładu dzisiaj w TVP problem zwyżkującej ilości kierowców kierujących pojazdami, jadąc pod wpływem alkoholu. Wypaczone poglądy i wprowadzone teorie zbierają swoje żniwo. Naukowcy zastanawiają się nad tym, czy w środkach masowego przekazu pokazywać drastyczne sceny z wypadków drogowych? A psycholodzy już dawno wiedzieli, żeby wytworzyły się w organizmie właściwe regulatory reakcji psychicznych, trzeba to drastycznymi bodźcami uaktywniać. Wiadomo, że różne zjawiska mają dodatni jak i ujemny wpływ na rozwój człowieka. Co się dzieje, kiedy działające bodźce na człowieka są tylko pozytywne i skrajnie pozytywne?!
Pytałem dziewczynę, która uciekła z domu i z chłopakiem oraz grupą współtowarzyszy wałęsali się po Niemczech. Rodzice mieszkają na strzeżonej najbogatszej ulicy Hamburga.
"Dlaczego uciekłaś z domu i jakie były motywy tego wszystkiego?" Zapytałem.
Z siostrą mam kontakt. Została w domu, jest młodsza i nie chciała ryzykować utraty spadku. Z rodzicami nie utrzymuję kontaktu. Motywy?! Jak Pan sobie wyobraża ciągłe przebywanie z ochroną? Kontrolowanie każdego ruchu, obwarowane życie zakazami i nakazami? Czułam się jak w niewoli a nie jak w rodzinie."
Rodzice ze strachu o życie córki zniewolili ją nie zdając sobie z tego sprawy. A może to jest cena nowoczesnego dobrobytu?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Błędy i pomyłki to jedna strona medalu, natomiast wyciąganie z nich właściwych wniosków i naprawianie...
Dlatego dobrze jest znać błędy innych i nie popełniać ich - nie uczyć się na swoich!
Dobra recenzja, bo zachęcająca...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęca do przeczytania :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będę oryginalny. Ale powtórzę za poprzednikami iż jest to dobra rekomendacja książki. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst krótki, ale treściwy - zachęca zamiast zanudzać;) Chętnie przeczytam książkę, która Autor poleca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio słyszałem wypowiedź, jednego z kolejarzy, że regulaminy kolei są pisane krwią. Ja bym to uogólnił i powiedział, że historia ludzkości jest krwią pisana. Ludzie - prawie że - nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów. O błędach ludzi powinno się jak najwięcej czytać i pisać, żeby ciągle były "na tapecie".
Wielokrotnie, świadomie ludzie działają na szkodę "siedzącego, tuż obok, na tej samej ławce", nie dopuszczając do siebie tego, ze ten może takoż samo oddziaływać szkodliwie. Takie zachowania też są błędem.
Jeden z użytkowników W24 przywołał przykład złego zachowania księdza katolickiego, nie podając całej prawdy i wszystkich katolików utożsamia z tym księdzem. Podejrzewam, że wielu tak czyni i stąd daje się zauważyć już zbrodnie popełniane na katolikach.
Ciekawe jak ten osobnik - mój znajomy - odpowie na moją reakcję. Możecie i Wy do niej zajrzeć.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa recenzja ... zachęciła mnie to przeczytania tej pozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dariusz Marek Gierej
  • Dariusz Marek Gierej
  • 11.03.2012 18:13

Książka warta przeczytania i bardzo dobra recenzja zachęca do lektury tej pozycji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 11.03.2012 13:51

Nie na błędach powinnismy się uczyć, tylko na ławach szkolnych!
Skutki tego, co robimy, niczego nam, w większości przypadkow, dobrego nie przyniosą... Nie tylko Polak prawdę sobie kupił, że i przed szkodą i po szkodzie głupi!
A książkę warto przeczytać, choćby dla wiedzy, że nie tylko nam zdarzają się niemądre potknięcia o niewyobrażalnych skutkach ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.