Facebook Google+ Twitter

Peres: Polska wspiera Izrael

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-16 14:16

Prezydent Izreala Szimon Peres podziękował Lechowi Kaczyńskiemu za sposób, w jaki uczczono 65 rocznicę wybuchu w getcie warszawskim. W Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja prasowa prezydentów Polski i Izraela podsumowująca 3-dniową wizytę Szimona Peresa w Polsce.

Zdaniem izraelskiej głowy państwa uroczystości obchodów wybuchu powstania w getcie warszawskim przyczyniły się do zbliżenia obu narodów. Szimon Peres wyraził wdzięczność za szacunek, z jakim uczczono ofiary przypominając, że także Polska zapłaciła najwyższą cenę za okupację nazistowską.
Peres dodał, że mimo odległości geograficznej, między naszymi krajami nawiązała się bliskość polityczna. Podsumowując spotkanie z Lechem Kaczyńskim, Szimon Peres podkreślał tysiącletnią wspólnotę obydwu narodów. - Nie możemy naprawić przeszłości, ale możemy o niej pamiętać i zamienić smutek w nadzieję - podkreślił prezydent Izraela.

Szimon Peres powiedział, że Izrael chce rozwijać dalszą współpracę z Polską w rożnych dziedzinach. Zaproponował, by Polska brała udział w zbudowaniu "Doliny Pokoju" na Bliskim Wschodzie. Ma to być współpraca zarówno na szczeblu rządowym, jak i publicznym.

Przywódca państwa izraelskiego podziękował także stronie polskiej za wspieranie wysiłków w osiągnięciu pokoju na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że Polska bardzo wspiera Izrael i wyraźnie sprzeciwia się terroryzmowi czy planom jądrowym Iranu.

Szimon Peres złożył kondolencje rodzinom trzech izraelskich żołnierzy, zabitych dzisiaj w potyczce z palestyńskim Hamasem.

IAR/as & kw/dabr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.