Facebook Google+ Twitter

Perfumy – symbol luksusu w dzisiejszych czasach?

Używanie perfum w czasach współczesnych należy do stylu życia, dobrych manier. Dużą wagę przywiązuje się do higieny osobistej, naturalny zapach ciała wywołuje dyskomfort. Mało kto zdaje sobie sprawę, że perfumy znane już były w starożytności, chociaż były używane w innym celu.

Tańsze marki perfum / Fot. Michał MazikPierwsze perfumy powstały prawdopodobnie w Mezopotamii. Do dzisiaj zachowały się formy z gliny sprzed kilku tys. lat p.n.e, na których zawarto informacje - pierwsze pisemne świadectwo istnienia perfum.

Nieco później odkryto, że zapachy odgrywały również znaczącą rolę w życiu starożytnych Egipcjan. Perfumy nie były powszechnie dostępne, używać ich mogli władcy oraz kapłani. Olejki zapachowe były używane m.in. do balsamowania ciał. 3000 lat p.n.e sporządzone zostały perfumy na bazie tłuszczu zwierzęcego i żywicy. Znaleziono je w grobowcu królewskim z Abydos. Eksperci koncernu kosmetycznego odtworzyli starożytne perfumy posługując się analizą chemiczną. Ustalono, że składnikami perfum były cynamon, cytryna oraz żywica.

W 1922 roku światem wstrząsnęło znalezisko archeologiczne. Odkryty został grobowiec Tutenchamona. Wśród wielu przedmiotów znajdujących się w grobowcu znaleziono również naczynia nasączone żywicą oraz pachnącą pomadę. To utwierdziło historyków w przekonaniu, że zapachy odgrywały ważną rolę w kulcie religijnym starożytnych Egipcjan.

Największy rozwój perfumiarstwa nastąpił w okresie Renesansu. Współpraca handlowa między Bliskim Wschodem a krajami europejskimi zaowocowała importem, a w późniejszym czasie produkcją perfum w Wenecji. Pierwsze perfumy, które miały własną nazwę pochodzą z 1367 roku. Legenda głosi, że recepturę „Wody Królowej Węgier” otrzymano od pustelnika.

W 1270 roku produkowano już w Polsce pierwszą wodę na bazie alkoholu. Ciekawostką jest, że w tamtych czasach mycie ciała wodą stosowały jedynie niższe warstwy społeczne. Zamożni uważali kąpiel za coś niegodnego i zamiast niej stosowali na ciało wszelkiego rodzaju olejki oraz perfumy, aby zabić przykry zapach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.