Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11573 miejsce

Perła uzdrowisk - Karlova Studanka

Urocze klimaty XVIII-wiecznego górskiego miasteczka, cisza, spokój, wrażenie jakbyśmy się przenieśli w czasie i przestrzeni... To Karlova Studanka, miejsce gdzie wskazówki zegara wolniej odmierzają czas.

Karlova Studanka. / Fot. Ewa HrehorowskaDlaczego? Bo czy można się spieszyć spacerując uliczkami tego malowniczego miasteczka? Czy potrafimy w pośpiechu, obojętnie przejść obok przeszło 200-letniej przepięknej, drewnianej i kamiennej zabudowy w centrum? Kto choć raz odwiedził Karlovą Studanke, zna już odpowiedź. Pozostałych, ceniących sobie spokój, ciszę, piękno i bogactwo przyrody oraz jej dobroczynne działanie zdrowotne zapraszam do odbycia tej podróży, która zapewne będzie niezapomniana.

Obiekty uzdrowiska. / Fot. Ewa HrehorowskaW około 40 minut od przekroczenia granicy Głuchołazy - Zlate Hory dojedziemy do "perły czeskich uzdrowisk" z prawdopodobnie najczystszym powietrzem w Czeskiej Republice, a może nawet w Europie. Naturalny dwutlenek węgla, torf oraz charakterystyczny górski klimat mają kojący wpływ przy kuracjach różnego rodzaju schorzeń dróg oddechowych. Kuracjusze wypoczywający w jednym z sześciu domów uzdrowiskowych wchodzących w skład kompleksu sanatoryjnego, leczą się przede wszystkim na chroniczne choroby gardła, zatok, płuc, oskrzeli, astmę i alergie.

W skład wspomnianego kompleksu wchodzą: "Posta" - budynek z 1803 roku, odrestaurowany w 2003 roku, "Slezky dum" z 1909 roku, "Opava" rekonstruowany w 1996 roku pochodzący z roku 1844 oraz "Bezruc" i "U lesa". Głównym budynkiem kompleksu jest okazały i efektowny obiekt "Libusza". Za parkingiem przy trasie wjazdowej odpocząć możemy przy szumie wodospadu na Bilej Vodzie. Oprócz licznych kuracjuszy spotkać tutaj można także turystów ściągających z całej niemal Europy, wielu z nich przybywa specjalnie po zapas wody zdrojowej bogatej w żelazo.

Pijalnia wody zdrojowej. / Fot. Ewa HrehorowskaKarlova Studanka położona jest na wysokości 650 - 820 m n.p.m., jest wyśmienitą wypadową na trasy narciarskie w całych Górach Opawskich. Wielką atrakcją dla miłośników zimowych sportów jest bliskość drugiego co do wielkości w Republice Czeskiej szczytu - Praded (1492 m.n.p.m.). Klimat tu panujący pozwala na uprawianie białego szaleństwa aż do końca kwietnia. Do dyspozycji jest 7 wyciągów o łącznej przepustowości - 5 tys. osób oraz 4,5 km tras zjazdowych. Na szczycie Pradeda wznosi się mierząca 162 m wysokości wieża telewizyjna, co łącznie daje wysokość szczytu - 1492 m plus wysokość wierzy - 162 m, razem 1654 m.

Praded. / Fot. Ewa HrehorowskaCharakterystyczna XVIII-wieczna drewniana zabudowa, liczne źródła zimnych żelazistych wód mineralnych, piękne parki z roślinnością nieodbiegającą okazałym ogrodom botanicznym, urok górskiego, spokojnego miasteczka. To wszystko, a nawet jeszcze więcej sprawia, że do Karlovej Studanki ściągają nie tylko kuracjusze, ale także liczni miłośnicy górskich wędrówek, wodospadów, ciszy i przyjemnego oderwania się
od codziennej rzeczywistości. Polecam!

Więcej na stronach www.czechy.pl oraz www.kstudanka.cz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, to prawda. Osobiście odwiedziłam wszystkie wyminione przez Pana miejsca i przyznaje Czechy mają swój specyficzny - uroczy klimat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam bardzo dobrze te okolice, bywałem tam nie raz latem i zimą. Jeseniky w ogóle są piękne, jest tam wiele miejsc wartych odwiedzenia: Jesenik, jaskinia Na pomezi, Rejviz, stara papiernia Velke Losiny, Cervenohorske sedlo, Sumperk... No i w lecie jeżdżą cyklobusy; można zabrać się z rowerem i z góry zjechać bardzo malowniczą trasą. Ale przede wszystkim szlaki górskie z pięknymi panoramami :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.