Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15016 miejsce

Perła w koronie jezior

Jeśli jesteś mieszkańcem dużego miasta, potrzebujesz świętego spokoju, kochasz przyrodę oraz małe miasteczka i nie byłeś jeszcze na wakacjach - przyjedź do Wągrowca.

Kij w rzece

Mali wągrowczanie uwielbiają chodzić na spacery z rodzicami. Kiedy przybywają nad dwie rzeki, rzucają kij do jednej z nich i... obserwują. Czemu tak bacznie się przyglądają? A temu, czy patyk popłynie zgodnie z nurtem rzeki, czy w miejscu kulminacyjnym - krzyżowania się dwóch rzek - zmieni kierunek. Właśnie w taki sposób mali mieszkańcy Wągrowca oraz turyści obserwują unikalne zjawisko hydrologiczne, jakim jest skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, będące jedną z atrakcji miasteczka.

Wągródź, wągier, wągroda

Wągrowiec jest ok. 25 tysięcznym miastem położonym w północno - wschodniej części Wielkopolski (50 km od Poznania, 70 km od Bydgoszczy), które w tym roku obchodzi 625-lecie swojego istnienia. Można powiedzieć, że miasto zawdziędza swoje powstanie cystersom. To właśnie opactwo cysterskie z Łekna w 1319 roku kupiło osadę zwaną Prostynią, wokół której w niedługim czasie rozwinęło się miasto. Badania etymologiczne mówią, że nazwa miasteczka pochodzi od wągródź, wągier, wągroda. Choć niektórzy twierdzą, że powstała od węgorzy, które pływają w okolicznych jeziorach.

Aktywny wypoczynek

Miasto, głównie dzięki swoim walorom przyrodniczym, może być atrakcją dla wszystkich, którzy spragnieni są odpoczynku na łonie natury. Wągrowiec nazywany bywa "Perłą w koronie jezior", gdyż miasto z każdej strony otoczone jest jeziorami i wijącymi się rzekami. Jezioro Durowskie, Rgielskie, Kobyleckie oraz rzeki: Nielba, Wełna, Struga Gołaniecka sprawiają, że Wągrowiec okazuje się dobrym wyborem na letnie wakacje m. in. dla fanów sportów wodnych, lecz nie tylko wodnych. W centrum miasta znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, przystanie żeglarskie, także korty tenisowe, stadiony lekkoatletyczne, hala sportowa, boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę.

Coś dla wędkarzy i nie tylko

Osoby, które preferują spacery leśne także nie będą nudziły się w Wągrowcu, gdyż miasto otoczone jest pięknymi lasami oraz siecią promenad. Wągrowiec to także prawdziwy raj dla wędkarzy. W pobliskich jeziorach pływają węgorze, szczupaki, liny, leszcze, okonie. Tak więc kąpiele wodne i słoneczne, żeglowanie, turystyka kajakowa, zwiedzanie okolicy pieszo lub rowerem, spacery oraz wędkowanie - to wszystko oferuje turystom małe wielkopolskie miasteczko.

Żadnych barier

W Wągrowcu istnieje także Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy WIELSPIN, gdzie odpocząć i skorzystać z rehabilitacji mogą osoby niepełnosprawne. Wyposażony jest on w basen, salę sportową, urządzenia do rehabilitacji schorzeń narządów ruchu. Jednak najważniejsze jest to, że w ośrodku nie ma barier architektonicznych, co umożliwia swobodne poruszanie się osobom przyjeżdżającym na wypoczynek.

Gęsi gęgawe, czaple i dęby

Wągrowiec i jego okolice to miejsca o małym stopniu zanieczyszczenia przyrody. Niedaleko miasta znajdują się rezerwaty przyrody: przyrodniczo-leśny "Dębina" oraz rezerwat faunistyczny na terenie jezior bracholińskich. W rezerwacie "Dębina" rosną ok. 300-letnie dęby, buki, klony, jawory, perłówka jednokwiatowa, kokorycz pusta znajdują się także gniazda czapli siwej oraz sokoła wędrownego. Najokazalszy z dębów, dąb im. Wojciecha Korfantego, został uznany za pomnik przyrody. W rezerwacie faunistycznym natomiast występuje m. in. kaczka wełnista, gęś gęgawa, sowa błotniasta oraz kilka gatunków perkozów.

To właśnie w tym budynku uczył się Stanisław Przybyszewski (fot. B. Sz.)Co zobaczyć

Oprócz przyrodniczych, miasto ma także inne atuty. Przyjeżdżając tutaj z pewnością warto zobaczyć późnogotycki kościół farny z dzwonnicą, klasztor pocysterski, opatówkę, piramidę Łakińskiego, kamień św. Wojciecha we wsi Budziejewko, najstarszy w Polsce drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim czy znajdujące się w pobliżu wykopaliska archeologiczne. Warto także wiedzieć, że w Wągrowcu w 1541 r. urodził się i mieszkał ks. Jakub Wujek, który dokonał pierwszego przekładu Biblii na język polski. Natomiast Stanisław Przybyszewski - czołowa postać Młodej Polski - właśnie tutaj, w jednej z wągrowieckich szkół uczył się, a w roku 1898 zdał maturę.

Osoby, które kochają przyrodę, historię oraz małe miasteczka, które lubią wypoczywać aktywnie serdecznie zapraszam do Wągrowca.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.