Facebook Google+ Twitter

Perły architektury drewnianej - kościoły i cerkwie Podkarpacia

Podkarpacie to nie tylko Bieszczady, zalew na Solinie, Rzeszów, Przemyśl czy piękny Sanok. Spotkać tu możemy również prawdziwe perełki architektury drewnianej. Niestety, wiele z nich niszczeje.

1 z 9 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Blizne, kościół Wszystkich Świętych. Fot. Maciej Wicher
Blizne, kościół Wszystkich Świętych. Fot. Maciej Wicher

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Urokliwe 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety prawda jest taka, iż do większości obiektów wejście poza godzinami nabożeństw jest nierealne. Są też sytuacje kiedy za możliwość fotografowania właściciele obiektów żądają bardzo wysokiej opłaty. W Hłomczy maleńkiej wiosce przeżyłem bardzo miłą niespodziankę. Miejscowe dzieciaki same zapytały czy chcę zobaczyć cerkiew w środku? Pobiegły po starszego pana, który pokazał wszystko, pozwolił wejść za ikonostas, opowiedział mrożącą krew historię. Były też sytuacje kiedy pomagało szczęście, korzystałem z faktu, że przebywały tam zbiorowe wycieczki. Wiele z kościołów niestety ulega dewastacji. Obok powstają nowe szkaradne budowle sakralne, na remont szkoda pieniędzy. O jakiejkolwiek zabezpieczającej instalacji nie ma mowy. Zaopatrzony w mapy, przewodniki, zdjęcia szukałem perełki w jednej z wiosek. Od miejscowej ludności dowiedziałem się, że kościół spłonął. W ich oczach widoczne były łzy, obok powstawał nowy obiekt, oczywiście murowany, udziwniony. Może jestem złośliwy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż żal, że nie da się wirtualnie zajrzeć do środka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne perełki a ileż urody dodają im stare drzewa wokół. W Białymstoku w ostatnich latach trwa akcja ogołacania z drzew starych kościołów i cerkwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maryla T.G.
  • Maryla T.G.
  • 28.03.2011 21:39

Piękne!Trzeba wiedzieć czego szukać.Radość,że takie perełki można jeszcze znaleźć na rodzimej ziemi.Trzeba tylko mieć serce,by je zobaczyć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam polską architekturę drewnianą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.