Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5190 miejsce

Pérouges, unikalny średniowieczny klejnot urbanistyczny

Na skraju krainy la Dombes, w departamencie Ain, w połowie drogi łączącej Lyon i Bourg-en-Bresse, leży Pérouges, jedna z najczęściej zwiedzanych tu miejscowości. W cudowny sposób przenosi ona w przeszłość odwiedzających ją turystów.

Średniowieczne Pérouges / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cit%C3%A9_m%C3%A9di%C3%A9vale_de_P%C3%A9rouges.JPGDoskonale zachowana i odrestaurowana średniowieczna osada malowniczo położona na szczycie tufowego wzgórza, znajduje się 30 km na północny wchód od Lyonu. Wioska leży na południowo zachodnim krańcu la Dombe, bagnistej krainy z ponad tysiącem płytkich stawów wykopanych przez mnichów i miejscowych rolników w ciągu sześciu ubiegłych stuleci. Wydobywali oni glinę.
Kraina la Dombes / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dombes.jpg
Przez część roku hoduje się w nich ryby, potem zbiorniki osusza się, a żyzną glebę wykorzystuje się pod uprawy. Okolica jest bogata w ptactwo wodne. Najpiękniejsze okazy perkozów zauszników, rybitw białowąsych i kaczek hełmiatek można zaobserwować w Parc des Oiseaux w pobliżu miejscowości Villar-les Dombes. Naliczono 131 gatunków ptaków.
Warto też wspomnieć słynną żabę z Dombes, która jest lokalną specjalnością kulinarną.
W regionie La Dombes znajduje się 18 % powierzchni wszystkich eksploatowanych stawów. Trzystu właścicieli stawów produkuje 21 % ryb słodkowodnych w tym 27 % karpi i 21 % szczupaków wyhodowanych we Francji. Hoduje się tu również pstrągi.
Krajobraz krainy la Dombes / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paysage_de_la_Dombes.jpg
Zbliżamy się do Pérouges. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają obecność ludzką na tych ziemiach około -2500 do –1800 p.n.e. aż do epoki Merowińskiej (V - VIII wiek), nad brzegiem starego koryta rzeki Longevent.
Pierwsze źródła pisane z XII wieku mówią o starym zamku obronnym zwanym Peroges. Jego właściciel senior Anthon zamknął się tu, by oprzeć się trupom arcybiskupa Lyonu, Piotra de Tarentaise. Nie znamy ani opisu ani daty budowy tej fortecy.

Era feudalna kończy się. W XIII wieku miejscowość zaczyna świetnie prosperować dzięki tkactwu. W XIII i XIV wieku mieszkańcy otrzymują liczne przywileje pozwalające wznosić różne budowle na miejscu starego zamku. Miasto rozrasta się.

Do XIV wieku miasto zależy od Delfinatu. Potem przechodzi w skład księstwa Sabaudii. Miasteczko Pérouges rozkwita na przełomie XIV i XV wieku. Pod koniec XV wieku ma miejsce jedyny atak w historii miasta, oblężenie w 1468 roku, z którego mieszkańcy miasta wyszli zwycięsko.
Kościół obronny św. Marii Magdaleny z początku XV wieku / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Perouge_056.JPG
Do końca XV wieku, przez trzy wieki, miasteczko jest bardzo aktywne. Liczy wtedy około 1500 mieszkańców. Specjalnością miasta jest wyrabianie tkanin z konopi. Korzystając z drogi handlowej łączącej Lyon z Genewą, miasto nieźle prosperuje dzięki licznym rzemieślnikom, mimo kilku trudnych okresów.

W 1601 roku, za rządów Henryka IV, sabaudzka kraina la Bresse staje się francuska. Wraz z nią Pérouges przechodzi pod panowanie króla Francji. Jest to koniec przynależności do Sabaudii. Skończyła się też rola militarna średniowiecznej twierdzy.

Dwa wieki później mieszkańcy Pérouges dobrze przyjmują koniec monarchii i nadejście pierwszej republiki.
Ulica Księcia. Dom pięknego ptaka / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Perouge_007.JPG
W XIX wieku, wraz z rewolucją przemysłową, miejscowość się wyludnia. Mieszkańcy przenoszą się do większych miast. Na początku XX wieku mieszka tu już tylko jedna rodzina. Powstaje projekt rozbiórki miasta. Na szczęście w 1911 roku utworzono komitet obrony i odbudowy starego Pérouges. Głównym fundatorem został Édouard Herriot, ówczesny mer Lyonu. Zaczyna się ratowanie zabytków średniowiecznych. W 1912 roku w domu księcia (Maison du Prince) powstaje muzeum starego Pérouges.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za piękną wycieczkę. Takich miasteczek na południu Francji gdzie czas się zatrzymał jest więcej. Niestety jest tylko możliwe zwiedzać samochodem, bo nawet dojazd środkami komunikacji jest trudny. Ale warto, można mieć uczucie że doznało się uczucia cofnięcia w czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się w zupełności, że cudownie przenosi w przeszłość. Miejsca cudne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek, który chodzi takimi uliczkami, obok tak starych kamienic musi chyba poczuć coś szczególnego? XIII wieczna budowla.. niesamowite. Bardzo Pani dziękuję za ten wspaniały "spacer" po Pérouges.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miasteczko jest bardzo urokliwe. Czas zatrzymał się tam w średniowieczu. Warto pojechać, by zobaczyć, jak wyglądała Europa kilka wieków temu.
Jadąc z Polski na południe Francji, przejeżdża się blisko tej miejscowości. Ze Szwajcarii to całkiem bliziutko:)
Jeśli ktoś jest w Lyonie, to można podjechać autobusem.
Ja byłam w Villefranche-sur-Saone,stolicy Beaujolais. Zabrano mnie na jednodniową wycieczkę właśnie do Perouges. Warto było:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale fajna wycieczka, Już chyba nie muszę tam jechać...;))) żartuję... pozdrawiam B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle dzięki Tobie, miałem wspaniałą wirtualną wycieczkę. Klimat takich wąskich uliczek nastraja mnie zawsze refleksyjnie... (zdj. nr 5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.