Facebook Google+ Twitter

Perseidy 2011. W najbliższy weekend warto popatrzeć w niebo

Możemy na nim ujrzeć Perseidy. Jest to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów na naszym niebie. W tym roku maksimum aktywności przypada 13 sierpnia między godz. 3 a 15.30. Najbardziej prawdopodobny moment, choć nie najlepszy do obserwacji, to okolice godziny 8 rano.

Perseidy / Fot. NASAPerseidy to rój utworzony przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Cząstki pozostawione przez nią wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 59 km/s. Coroczna wędrówka roju meteorów, które pojawiają się na niebie w sierpniu, trwa już od ponad dwóch tysięcy lat.

Meteory widoczne są na całym niebie. Jedyne, czego potrzebujemy, to dobrej pogody, obserwacji z dala od świateł miejskich i dobrego widoku na południowy lub wschodni horyzont. Przy spełnieniu tych warunków możemy liczyć na widok 30-40 "spadających" gwiazd na godzinę.

Czytaj także: Perseidy największą atrakcją sierpnia. Oglądaj spadające gwiazdy

W tym roku na oglądanie Perseid zaprasza Centrum Nauki Kopernik w  / Fot. ESO/S. Guisard, licencja CC 3.0Warszawie. Urozmaiceniem spotkania będzie nauka origami. Goście Kopernika przygotują specjalne blankieciki w kształcie gwiazd, w których zamknąć będą mogli życzenia wypowiadane na widok spadającej gwiazdy. Początek imprezy w czwartek 11 sierpnia o godz. 20.30 na patio planetarium przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 2.

Z kolei w piątek 12 sierpnia w gdańskim Centrum Hewelianum oprócz obserwacji meteorów będzie można wziąć udział w koncercie "Dźwięki kosmosu" oraz w pokazie "O kosmicznych bolidach meteorach i meteorytach".

Chęć podziwiania nocnego spektaklu "spadających gwiazd" zadeklarowało również ponad 180 tysięcy internautów, którzy biorą udział w akcji "Noc spadających gwiazd 2011". Szczegóły pod linkiem: Facebook

Żródła:
www.nasa.gov
www.kopernik.org.pl
www.interia.pl
www.se.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawy jestem, kto oglądał i jakie odniósł wrażenie. W Zamościu się niestety nie dało - pełne zachmurzenie. Ale przecież perseidy będą widoczne przez cały sierpień, więc nic straconego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żałuję, że mieszkam zbyt daleko od takiego centrum i nie mam możliwości obserwacji nieba. Pozostaje mi wyjść na zewnątrz i "gołym okiem" wpatrywać się w gwiazdy, czekając na ich "upadki". często oglądam o tej porze spadające meteoryty. Pozdrawiam, Tomasz

Komentarz został ukrytyrozwiń
BRK
  • BRK
  • 11.08.2011 17:11

Pocałunki jak Perseidy albo Perseidy jak Pocałunki
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.